سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

علت ریزش ابرو ها چیست

علت ریزش ابرو ها چیست

علت ریزش ابروها چیست :

ابرو همانند موهای سایر نقاط بدن ممکن است دچار ریزش شود. البته ریزش موی بدن در حالت عادی و به اندازه نرمال، امری طبیعی است. اما اگر ریزش ابرو شدید و قابل توجه باشد، قطعاً علت خاصی داشته و نیاز به درمان دارد. ریزش ابروی شدید درصورتیکه به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، می تواند به مرحله طاسی برسد. با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که علت ریزش ابروها چیست و چرا ابروهایمان میریزد.

 

شایع ترین علل ریزش ابرو :

ریزش ابرو علل مختلفی دارد و این علل در هر کسی ممکن است متفاوت باشد. در ادامه به مواردی اشاره شده است که از نمونه مهمترین علل ریزش ابرو محسوب می شوند.

 • تغذیه نامناسب :

تغذیه ای که حاوی مواد مغذی و ویتامین کافی نباشد، عاملی برای ریزش موی سر و ابرو خواهد بود.

 • مصرف داروهای خاص :

برخی از افراد به دلیل درگیری با بیماری خاص مجبور به مصرف دارو هستند. ریزش ابرو در این افراد به دلیل عوارض ناشی از مصرف داروهای خاص اتفاق می افتد.

 • بیماری های خاص :

تقریبا انواع مختلف بیماری ها، از جمله بیماری های پوستی زمینه ریزش ابرو را فراهم می کنند. ریزش ابرو بر اثر بیماری های خاص معمولا به صورت تکه ای رخ می دهد.

 • وجود عفونت :

موهای سر و ابرو همواره در معرض عفونت های قارچی و شپش قرار دارند. گاهی بروز اینگونه از عفونت ها موجب ریزش ابرو می شود.

 • افزایش سن :

افزایش سن خود دلیلی شایع برای ریزش ابرو محسوب می شود. البته فرایند ریزش ابرو بر اثر افزایش سن را با به کارگیری تکنیک هایی خاص می توان کند کرد و حتی از بین برد.

 • استفاده لوازم آرایشی نامرغوب :

اکثر افراد به خصوص بانوان همواره از لوازم آرایشی برای آرایش ابروهای خود استفاده می کنند. لوازم آرایشی ناموغوب و نامعتبر با گذر زمان موجب بروز ریزش ابرو می شوند. این ویژگی به خصوص برای زنانی که دارای پوست و موی حساس هستند، شدت بیشتری دارد. به نظر می رسد که استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب اصلی ترین علت ریزش ابرو در خانم ها باشد.

 • عوامل ارثی :

ریزش ابرو گاهی به شکل ژنتیکی و ارثی اتفاق می افتد. بنابراین افرادی که دارای سابقه ریزش ابرو در خانواده خود هستند، می بایست راهکارهای پیشگیری از ریزش ابرو را از همان ابتدا به کار گیرند. البته گاهی نیز پیشگیری از ریزش ابروی ارثی ناممکن است که در این شرایط تکنیک کاشت ابرو توصیه می شود.

 • اختلالات هورمونی :

اگر هورمون های بدن به درستی فعالیت نکرده و دچار اختلال شوند، منجر به بروز عوارض مختلفی خواهند شد که یکی از آنها ریزش ابرو است.

 • استرس و اضطراب :

بروز حالت هایی مانند استرس، اضطراب و فشارهای عصبی، به راحتی شرایط ریزش موی سر و ابرو را فراهم می کنند. این اختلالات نه تنها عامل ریزش مو که عامل بروز بسیاری از بیماری ها و مشکلات جسمی و روحی دیگر نیز هستند. گفتنی است که استرس و اضطراب در اصل یک عامل تشدید کننده ریزش ابرو به شمار می روند.

 • تاتو ابرو :

با وجود اینکه تاتو ابرو روشی برای اصلاح ابرو به شمار می رود، خود نیز می تواند عاملی برای ریزش ابرو محسوب شود. در فرایند تاتو ابرو، فولیکول های مو ممکن است تحت تاثیر اثرات منفی ضربات سوزن و رنگدانه قرار گرفته و دچار آسیب و در نهایت ریزش شود.

 

علت ریزش ابرو در بارداری​​​​​​​ :

یکی از سوالات متداولی که همواره مطرح می شود این است که دلیل اختلالات مربوط به ابرو در بارداری چیست و در این دوره چرا موی ابرو میریزد.

زنانی که در دوره بارداری قرار می گیرند، معمولا با گذشت سه ماه از بارداری متوجه ریزش موی ابرو می شوند. ریزش ابرو در بارداری از ماه سوم به بعد به شکل قابل توجهی اتفاق می افتد. این نوع از ریزش ابرو ممکن است تا مدتی بعد از زایمان نیز ادامه داشته باشد.

مهمترین علت ریزش ابرو در دوران بارداری را می توان تغییرات هورمونی عنوان کرد. ریزش موی سر و ابرو در دوران بارداری امری طبیعی بوده و نیازی به نگرانی ندارد. به هر حال، ریزش ابرو در بارداری دارای بازه زمانی محدودی است و سرانجام به پایان می رسد.

 

علت ریزش ابرو در مردان :

مردان نیز همانند زنان در معرض ریزش ابرو قرار دارند و این اختلال در مردان امری انکارناپذیر است. دلایلی که برای ریزش ابرو مردان وجود دارد، عمدتا با دلایل ریزش ابرو در بانوان مشترک است. با این حال، عوامل ژنتیکی و عدم رعایت درست بهداشت فردی را می توان شایع ترین علل ریزش ابروی مردان دانست.

 

علت ریزش ابرو در نوجوانان دختر :

ریزش ابرو در سنین پایین و در نوجوانان دختر از اتفاقات خوشایندی است که ممکن است رخ دهد. ریزش ابرو در این دوره معمولا علل مشخصی دارد که رایج ترین آنها عبارتند از:

 • تغذیه نامناسب
 • استرس و وضعیت روحی نامناسب
 • عفونت
 • بیماری

 

علت ریزش ابرو در نوجوانان پسر :

نوجوانان پسر نیز همانند نوجوانان دختر ممکن است در معرض ریزش ابرو قرار بگیرند. این دسته از افراد، علل منحصر به فردی برای ریزش ابروی خود دارند که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

 • تغذیه نامناسب
 • اضطراب
 • مصرف خودسرانه دارو

آخرین ویرایش : 1400/10/05

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


  مشاهده کلینیک زیبایی