سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

عمل شاخک بینی چگونه است

عمل شاخک بینی چگونه است

عمل شاخک بینی :

سلامت بینی نقش بسیار مهمی در کیفیت تنفس دارد. این عضو مهم، هوای دریافتی را تصفیه و به تعادل رسانده و سپس به ریه ها منتقل می کند. مشکلات مختلفی وجود دارند که ممکن است در طی زمان بینی را درگیر کرده و در عملکرد آن اختلال ایجاد کنند. یکی از این اختلالات رایج، بزرگ شدن شاخکهای بینی است. با وجود نقش تاثیرگذاری که شاخکهای بینی در عملکرد بینی دارند، اگر سایز آنها از حد نرمال تجاوز کند، مشکلات تنفسی بسیاری ایجاد خواهد شد. از همین رو، برای حل مشکل بزرگی شاخکهای بینی، تکنیک کوچک کردن این شاخکها به کار برده می شود.

 

شاخک بینی چیست :

داخل بینی با یک تیغه به دو بخش تقسیم می شود. در داخل هر دو بخش از بینی، سه برجستگی به نام شاخک بینی وجود دارد:

 1. شاخک فوقانی بینی
 2. شاخک میانی بینی
 3. شاخک تحتانی بینی

این برجستگی ها از جنس استخوان هستند که با پوشش مخاطی و مژک پوشانده شده اند. اصلی ترین وظایف شاخک های بینی عبارتند از:

 • گرم نگه داشتن هوای تنفس شده قبل از رسیدن به شش ها
 • تصفیه هوای تنفس شده
 • حفظ بدن در برابر ورود عفونت
 • پیشگیری از بروز آلرژی
 • دفع آلودگی ها و باکتری ها

 

نشانه های بزرگی شاخک بینی :

شاخک های بینی به طور معمول مستعد بزرگ و کوچک شدن هستند و این امر کاملا طبیعی است. اما گاهی بزرگی شاخک های بینی به حالت دائمی و تثبیت شده رسیده و مشکلاتی به بار می آورد. بزرگی شاخک بینی با استفاده از علائم زیر قابل تشخیص خواهد بود:

 • اختلال تنفسی هنگام خواب
 • خر خر کردن
 • خر و پف هنگام خواب
 • خونریزی بینی به طور مکرر
 • بروز عفونت سینوسی

گفتنی است که بزرگی شاخک بینی عمدتا به دلایلی همچون سرماخوردگی، عفونت و آلرژی رخ می دهد. به دلیل مشکلات متعددی که بزرگی شاخک بینی به همراه دارد، عمل شاخک بینی ضرورت پیدا می کند.

 

عمل جراحی شاخک های بینی :

عمل شاخکهای بینی در جهت کوچک کردن شاخک ها و درمان مشکلات حاصل از بزرگی بیش از حد این شاخک ها انجام می گیرد. در این عمل جراحی، قسمت اضافی شاخکها و همچنین مخاط روی آنها حذف می شود.

لازم به تاکید است که تکنیک جراحی شاخک های بینی باید با دقت و وسواس بالایی انجام شود. حذف بی رویه استخوان، بافت یا مخاط شاخک ها موجب بروز مشکلاتی همچون خشکی تنفس خواهد شد.

 

عمل شاخک بینی چگونه است :

برای ترمیم بزرگی شاخک بینی، ابتدا آزمایشات و اقداماتی جهت اطلاع از علت اصلی اختلال در اندازه شاخکها انجام می شود. پس از این مرحله، مناسب ترین راهکار برای عمل شاخک بینی تشخیص داده می شود.

گفتنی است که تمام مراحل مربوط به عمل شاخک بینی می بایست زیر نظر متخصص گوش، حلق، بینی و جراح پلاستیک انجام شود. عمل جراحی شاخک بینی می تواند به دو شکل انجام شود:

برش شاخک ها :

در این روش، بخش هایی از شاخک های بینی برش داده شده و حذف می شوند. در برش شاخک ها، از استخوان و مژک های شاخک ها به حد نرمال کاسته می شود.

کاهش زیر مخاط :

در این روش، ابتدا مخاطی که شاخک های بینی را پوشش داده، با استفاده از یک برش کنار زده می شود. در مرحله بعد، استخوان اضافی زیر این مخاط بریده شده و شاخکها اصلاح می شوند. مزیت این روش از جراحی شاخک بینی، عدم دستکاری مژک های روی شاخک ها و حفظ کارایی کامل بینی است.

 

عمل سوزاندن شاخک های بینی :

یک روش مدرن و کم تهاجمی دیگر برای جراحی سرپایی شاخک بینی، کوتر کردن یا سوزاندن شاخک هاست. این روش از اصلاح شاخکهای بینی زمانی مناسب است که شاخک ها بیش از حد بزرگ نباشند.

در فرایند سوزاندن شاخک های بینی، مقدار مناسبی از گرما و حرارت روی شاخک ها انتقال داده می شود. این گرما موجب سوختن، ایجاد اسکار، جمع شدن و در نهایت کوچک شدن شاخک ها می شود.

 

عوارض عمل شاخک بینی :

عمل شاخک بینی یک نوع درمان برای اختلالات مربوط به بینی است. این عمل اگر به درستی و با استانداردهای لازم انجام شود، نه تنها عوارضی در پی نخواهد داشت، بلکه به نتایج مثبتی خواهد رسید.

البته زخم های ایجاد شده در داخل بینی طی جراحی شاخک بینی، ممکن است کمی آزاردهنده باشند. اما پس از بهبودی این زخم ها، می توان شاهد نتایج مثبت عمل شاخک بینی بود. از عوارض موقت عمل شاخک بینی می توان به گرفتگی بینی و ترشحات خونی اشاره کرد.

گفتنی است که عمل شاخک بینی زمانی بدون عارضه جدی خواهد بود که به درستی انجام شود. چراکه حذف بی رویه بافت شاخکها، موجب سوزش و خشکی حفره های بینی شده و تنفس را با اختلال روبه رو خواهد کرد.

 

هزینه عمل شاخک بینی :

هزینه عمل شاخک بینی با توجه به تکنیک عمل جراحی و همچنین بر اساس حجم تغییرات مشخص می شود. البته این جراحی یک جراحی درمانی است و هزینه های مربوط به آن را می توان از بیمه های مختلف درمانی دریافت کرد.

 

تفاوت پولیپ و شاخک بینی :

اختلالات پولیپ و بزرگی شاخک بینی را نباید به جای هم به کار برد. شاخکهای بینی و پولیپ هر دو می توانند در فرایند تنفس اختلال ایجاد کرده و نیاز به درمان داشته باشند. این دو عارضه که هر دو در داخل بینی رخ می دهند، تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند:

_ شاخکهای بینی قابل لمس هستند، درصورتیکه پولیپ ها قابل تشخیص با لمس نیستند.

_ در حین لمس شاخکها ممکن است کمی درد احساس شود. درحالیکه لمس پولیپ بدون درد است.

_ شاخک های بینی کاملا ثابت هستند. در مقابل پولیپ بینی متحرک بوده و تحرک آن قابل احساس است.

_ شاخک های بینی به رنگ قرمز و پولیپ به رنگ صورتی روشن، خاکستری و یا بی رنگ هستند.

آخرین ویرایش : 1400/09/01

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


  مشاهده کلینیک زیبایی