سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

کرایوتراپی برای چیست

کرایوتراپی برای چیست

کرایوتراپی :

کرایوتراپی از ترکیب دو کلمه کرایو به معنای سرما و تراپی به معنای درمان تشکیل می شود. تکنیک کرایوتراپی یا سرمادرمانی، یک راهکار نوین برای درمان ضایعات پوستی محسوب می شود. روش کرایوتراپی می تواند انواع مختلفی از مشکلات پوستی را به شکلی ایمن و مطمئن برطرف کند.

 

کرایوتراپی چگونه انجام می شود :

در فرایند کرایوتراپی ناحیه مشخصی از پوست که قرار است تحت درمان قرار بگیرد، مشخص می گردد. در مرحله بعد، این ناحیه توسط ماده سرد کننده منجمد می شود. کاهش دمای ناحیه مشخص شده از پوست، موجب تخریب سلولی پوست شده و ضایعات پوستی را از بین می برد.

گفتنی است که عمل پاشش ماده سردکننده روی ضایعه پوستی در فرایند کرایوتراپی، توسط دستگاهی به نام کرایواسپری انجام می گیرد. این دستگاه شامل مخزنی عایق است که مایع سرد کننده درون آن ریخته می شود.

 

انواع ماده سرد کننده کرایوتراپی :

مهمترین عامل تاثیرگذار در فرایند کرایوتراپی، ماده ای است که برای منجمد کردن ناحیه مشخصی از پوست مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، سه ماده رایج و قابل استفاده در تکنیک کرایوتراپی وجود دارد:

 • نیتروژن مایع
 • DMEP یا دی متیل اتر و پروپان
 • برف دی اکسید کربن

در میان این سه ماده سرد کننده کرایوتراپی، نیتروژن مایع کاربرد بسیار رایج تری دارد. نیتروژن مایع، بسیار سرد بوده و یک درمان کننده بسیار موثر محسوب می شود.

 

کرایوتراپی در چند جلسه انجام می گیرد :

تعداد جلسات مورد نیاز برای تکمیل فرایند درمان با کرایوتراپی بستگی به اندازه عارضه پوستی دارد. برخی از ضایعات پوستی تنها در یک جلسه از کرایوتراپی قابل درمان هستند، اما برخی دیگر به چند جلسه از کرایوتراپی نیاز دارند.

گفتنی است که رسیدن به بهبودی کامل پس از کرایوتراپی، نیاز به زمان کافی دارد. بنابراین، صبور بودن، شرط اصلی موفقیت در فرایند درمان با کرایوتراپی است.

 

عوارض کرایوتراپی :

بروز برخی عوارض پس از کرایوتراپی امری طبیعی بوده و نباید دور از انتظار باشد.

 • احساس درد در ناحیه کرایوتراپی شده
 • تاول زدن زخم
 • تورم و التهاب
 • سردرد
 • بروز عفونت
 • ایجاد زخم و خونریزی
 • احساس بی حسی در ناحیه کرایوتراپی شده
 • احساس سوزش
 • ترشحات چرکی

 

مراقبت های بعد از کرایوتراپی :

با توجه به حتمی و جدی بودن عوارض کرایوتراپی، لازم است پس از انجام آن مراقبت های ویژه ای به کار گرفته شود. توجه به این مراقبت ها و رعایت آنها بسیار ضروری بوده و تاثیر مستقیم بر نتیجه کرایوتراپی خواهد داشت.

 • شست و شوی ناحیه کرایوتراپی حداقل دو بار در روز
 • تمیز نگه داشتن ناحیه کرایوتراپی شده
 • پانسمان کردن زخم
 • استفاده از کرم ضد آفتاب تا رسیدن به بهبودی کامل
 • مصرف آنتی بیوتیک

 

کرایوتراپی لاغری :

یکی از کاربردهای پر اهمیت کرایوتراپی، تاثیر آن در درمان چاقی است. تکنیک کرایوتراپی در کنار تمرینات ورزشی، قادر است میزان زیادی از بافت چربی ها را از بین برده و موجب لاغری شود. کرایوتراپی لاغری برای اینکه به نتیجه قابل قبولی برسد، معمولا به چند جلسه از درمان احتیاج دارد.

در کرایوتراپی لاغری، سرمایی که وارد بدن می شود موجب افزایش گردن خون، افزایش سوخت و ساز بدن، انجماد سلول های چربی و متلاشی شدن این سلول ها می شود. چربی های متلاشی شده بر اثر سرمادرمانی نیز به مرور از بدن دفع شده و لاغری موضعی انجام می گیرد.

 

کرایوتراپی دهانه رحم :

هدف از کرایوتراپی دهانه رحم از بین بردن ضایعات دهانه رحم، از جمله سلول های پیش سرطانی است. در این تکنیک، دهانه رحم بیمار پس از پوشیدن لباس مناسب، در معرض ماده سرد کننده قرار می گیرد. سرمای انتقال داده شده به دهانه رحم، موجب تخریب سلول های مضر شده و زمینه رشد سلول های سالم و طبیعی را فراهم می کند.

 

کرایوتراپی زگیل و میخچه :

زگیل عارضه ای پوستی است که بدون درد بوده و از تکثیر سلول های غیرسرطانی به وجود می آید. میخچه نیز بر اثر فشاری ایجاد می شود که روی نقطه خاصی از پوست اعمال شده است. کرایوتراپی را می توان بهترین روش درمان زگیل و میخچه دانست.

در فرایند کرایوتراپی میخچه و همچنین کرایوتراپی زگیل کف پا یا هر نقطه دیگر از بدن، عارضه پوستی منجمد شده و از بین می رود.

 

کرایوتراپی زگیل تناسلی چیست :

زگیل تناسلی نوعی ضایعه پوستی است که در بخش ناحیه تناسلی بروز می کند. زگیل های تناسلی اگر بسیار کوچک بوده و همرنگ پوست باشند، نیازی به درمان خاص نخواهند داشت. اما زگیل های تناسلی بزرگ و چند خوشه ای، می بایست درمان شوند تا از رشد آنها پیشگیری شود.

به طور کلی، درمان قطعی و مشخصی برای زگیل تناسلی وجود ندارد. اما کرایوتراپی مطمئن ترین راهی است که می تواند زگیل تناسلی را از بین ببرد و یا حداقل آن را کنترل کند.

در کرایوتراپی زگیل تناسلی، بافت زگیل و اطراف آن توسط نیتروژن مایع فریز و سپس گرم می شود. تعداد دفعات سرد و گرم شدن بافت زگیل در فرایند کرایوتراپی، با توجه به اندازه زگیل متفاوت است. تکرار فرایند سرد و گرم شدن بافت زگیل، در نهایت موجب از بین رفتن زگیل خواهد شد.

 

قیمت کرایو تراپی :

قیمت هر جلسه از کرایوتراپی بر اساس فاکتورهایی همچون اندازه ضایعه پوستی و مهارت پزشک تعیین می شود. برای اطلاع دقیق از هزینه کرایوتراپی و تعداد جلسات لازم، می بایست به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کرد.

علاوه بر این، هزینه انجام کرایوتراپی به قیمت اسپری کرایوتراپی نیز وابسته است. اسپری های کرایوتراپی در انواع مختلف برند و کیفیت قابل تهیه هستند.

آخرین ویرایش : 1400/07/23

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


  مشاهده کلینیک زیبایی