سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

عمر لمینت دندان

عمر لمینت دندان

عمر لمینت دندان :

دندان ها نقش مهمی در زیبایی چهره به خصوص در زیبایی طرح لبخند دارند. زمانیکه ظاهر دندان دچار لکه یا ترک خوردگی باشد، اعتماد به نفس را کاهش داده و حتی ممکن است لذت خندیدن را از بین ببرد. خوشبختانه علم دندانپزشکی برای این مشکل نیز راهکاری ایده آل ارائه داده است و این راهکار روکش دندان نام دارد. از میان انواع روش های روکش دندان، لمینت دندان یک انتخاب مناسب برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان و زیباسازی آن است. مهمترین مزیت لمینت دندان استحکام بالا، عمر طولانی و جلوه طبیعی آن است.

 

طول عمر لمینت دندان چقدر است :

لمینت دندان استحکام و دوام بالایی دارد، اما یک روش دائمی محسوب نمی شود. عمر مفید لمینت دندان به طور میانگین بین 10 تا 20 سال متغیر است. البته نحوه مراقبت و نگهداری از دندان ها تاثیر بالایی در طول عمر لمینت دندان ها خواهد داشت. در هر حال، لمینت دندان پس از مدتی استفاده، نیاز به تعویض دارد.

 

عوامل موثر در طول عمر لمینت دندان :

طول عمر لمینت دندان بر اساس فاکتورهایی خاص تعیین می شود. هر یک از این فاکتورها به تنهایی بر دوام و پایداری لمینت دندان تاثیرگذار هستند:

کیفیت ساخت لمینت دندان :

لمینت دندان برای داشتن عمر طولانی، قبل از هر چیزی نیاز به جنس با کیفیت دارد. لمینت دندان از سرامیک مقاوم ساخته می شود و اگر در ترکیبات ساخت آن ناخالصی وجود داشته باشد، از عمر آن کاسته خواهد شد.

مهارت دندانپزشک :

نصب لمینت ها روی دندان، به مهارت و تبحر خاصی نیاز دارد. اگر در قرارگیری لمینت ها روی دندان، استانداردهای لازم رعایت نشود، استحکام کافی را نداشته و از عمر آن کاسته می شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان :

رعایت بهداشت دهان و دندان همواره از ضروریاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. قرارگیری لمینت روی دندان ها این ضرورت را پر رنگ تر و پر اهمیت تر می کند. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان حداقل دو بار در روز، از جمله مواردی است که باید به آنها توجه داشت.

سبک مناسب تغذیه :

هر فردی که اقدام به لمینت دندان های خود می کند، باید برنامه مناسبی برای تغذیه داشته باشد. مصرف خوراکی هایی که برای دندان مضر و سفت هستند و یا به دندان ها می چسبند، می بایست تا حد امکان کم شود.

چکاپ دوره ای دندان ها :

به طور کلی، برای داشتن دندان های سالم لازم است هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کرد و مورد معاینه قرار گرفت. حال، چکاپ دندان ها هر شش ماه یکبار پس از لمینت دندان ها اهمیت بسیاری دارد و نباید نسبت به آن سهل انگاری کرد. با معاینات دوره ای لمینت دندان، دندان ها پاکسازی شده و ایرادات جزئی آن برطرف می شود. رفع این ایرادات، از بروز مشکلات شدیدتر پیشگیری کرده و در نتیجه عمر لمینت را افزایش می دهد.

استفاده از محافظ دندان :

ورزشکاران یا افرادی که شرایط کاری سنگین و خطرناکی دارند، برای محافظت از لمینت دندان می بایست از محافظ دندان استفاده کنند. محافظ دندان از لمینت دندان در برابر ضربه نگهداری می کند.

 

چه زمانی لمینت دندان نیاز به تعویض یا ترمیم دارد :

همانطور که گفته شد، لمینت دندان ها می توانند به مدت 10 تا 20 سال کارایی داشته باشند. با این حال در طی این مدت، ممکن است نیاز به تعویض یا ترمیم لمینت وجود داشته باشد. مواردی که نشان دهنده ضرورت اصلاح لمینت دندان هستند، عبارتند از:

  • ترک برداشتن لمینت دندان
  • لب پر شدن لمینت دندان
  • جدا شدن لمینت از دندان
  • پوسیده شدن لمینت دندان
  • پوسیده شدن دندان زیر لمینت
  • مناسب نبودن قالب لمینت برای دندان ها
  • تغییر رنگ لمینت دندان

 

آیا لمینت دندان را می توان حذف کرد :

گاهی ممکن است فردی از نتیجه لمینت دندان خود ناراضی باشد. این افراد باید بدانند که لمینت دندان قابل حذف نبوده و برگشت پذیر نیست. تنها راهکاری که این دسته از افراد پیش رو خواهند داشت، تغییر لمینت دندان با ویژگی های مورد نظرشان است.

در طی لمینت دندان، بخشی از مینای دندان تراشیده می شود تا روکش لمینت به خوبی روی دندان ها جای بگیرد. تراش مینای دندان موجب حساسیت بالای دندان نسبت به سرما و گرما خواهد شد. بنابراین، با پایان یافتن عمر لمینت دندان، لازم است آن را تعویض و با قالب جدید از لمینت جایگزین کرد.

آخرین ویرایش : 1400/06/24

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی