سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

ترمیم دندان پوسیده جلو

ترمیم دندان پوسیده جلو

ترمیم دندان پوسیده جلو :

پوسیدگی دندان اغلب در دندان هایی به جز دندان های جلو شایع است. اما گاهی این پوسیدگی دندان های جلو را نیز درگیر می کند. دندان های جلو شامل چهار دندان در فک بالا و چهار دندان در فک پایین هستند که نقش بسیار مهمی در زیبایی چهره و لبخند ایفا می کنند. بنابراین، ایجاد اختلال در سلامتی دندان های جلو بسیار آزاردهنده خواهد بود. ترمیم دندان پوسیده جلو را با توجه به شدت آسیب آن، می توان به چند روش انجام داد.

 

روش های ترمیم دندان پوسیده جلو :

چهار روش کاربردی برای ترمیم دندان پوسیده جلو وجود دارد که عبارتند از:

فلوراید :

اگر پوسیدگی دندان جلو هنوز رشد نکرده و در مرحله آغازین باشد، فلوراید بهترین راه درمان خواهد بود. فلوراید می تواند به شکل مایع، ژل یا فوم برای مهار پوسیدگی دندان جلو مورد استفاده قرار بگیرد.

پر کردن :

زمانی که دندان جلو هنوز به پوسیدگی عمیقی نرسیده باشد، گزینه پر کردن دندان برای ترمیم آن مناسب خواهد بود. در پر کردن دندان پوسیده جلو از مواد همرنگ دندان استفاده می شود.

درمان ریشه :

زمانی که پوسیدگی دندان از شدت بیشتری برخوردار باشد، می توان تکنیک درمان ریشه را به کار برد. در این تکنیک پس از اینکه ریشه دندان ترمیم شد، روی دندان با استفاده از روکش پوشیده می شود. رنگ روکش دندان می بایست دقیقا مطابق با رنگ دندانهای اطراف باشد تا اختلالی در زیبایی دندان ها ایجاد نشود.

ایمپلنت :

ایمپلنت دندان روشی است که در آن یک دندان فلزی جدید جایگزین دندان پوسیده می شود. از ایمپلنت یا کاشت دندان زمانی استفاده می شود که دندان جلو به کل پوسیده شده و کارکردی نداشته باشد. برای ایمپلنت دندان جلو، ابتدا دندان آسیب دیده از ریشه خارج شده و دندان جدید که همرنگ سایر دندان های طبیعی است، به جای آن کاشته می شود.

 

علت پوسیدگی دندان جلو :

پوسیدگی دندان به دلیل گیر افتادن مواد غذایی در لا به لای دندان ها بروز می کند. مواد غذایی که در بین دندان ها جا خوش می کنند، موجب تولید باکتری شده و این باکتری ها سوراخ هایی ریز در دندان ها ایجاد می کنند. این سوراخ های ریز در واقع پوسیدگی های سطحی هستند که به مرور زمان کل دندان را درگیر می کنند.

 

پیشگیری از پوسیدگی دندان جلو :

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان جلو و سایر دندان ها، یک راه بیشتر وجود ندارد و آن رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن، نخ کشیدن و استفاده از دهانشویه ساده ترین کارهایی هستند که می بایست به طور روزمره انجام شوند.

گاهی ذرات غذایی باقی مانده در بین دندان ها به وسیله مسواک و نخ دندان نیز از بین نمی روند. از همین رو، توصیه این است که هر چند وقت یکبار، با مراجعه به دندانپزشک یک چکاپ کلی انجام شود. پوسیدگی دندان جلو اگر از همان ابتدا تشخیص داده شود، شدت بیشتری نیافته و راحت تر قابل درمان خواهد بود.

 

علائم پوسیدگی دندان جلو :

نشانه هایی وجود دارند که با توجه به آنها می توان به پوسیده شدن دندان های جلو پی برد:

  • درد دندان
  • احساس درد هنگام نوشیدن یا خوردن
  • مشاهده نقطه های سیاه در حاشیه دندان
  • وجود لکه روی دندان
  • حساسیت دندان نسبت به مواد غذایی یا آشامیدنی با دمای خیلی بالا یا خیلی پایین
  • بوی بد دهان و دندان

 

ماندگاری دندان ترمیم شده جلو :

میزان ماندگاری ترمیم پوسیدگی دندان با توجه به نوع روش به کار رفته متفاوت است. دندانی که ایمپلنت شده باشد، اغلب ماندگاری دائمی دارد. ماندگاری دندان پر شده نیز به طور میانگین 5 تا 8 سال است.

در هر حال اگر در طی درمان پوسیدگی دندان جلو از مواد با کیفیتی استفاده شود، ماندگاری دندان ترمیم شده بالا خواهد بود. از طرفی، نگهداری از دندان ترمیم شده و رعایت بهداشت دهان و دندان نیز در طول عمر آن تاثیرگذار است.

 

هزینه ترمیم دندان پوسیده جلو :

متاسفانه ترمیم دندان همواره هزینه های قابل توجهی را در بر می گیرد. میزان هزینه ترمیم دندان پوسیده جلو بستگی به این دارد که وضعیت پوسیدگی در کدام مرحله قرار دارد. علاوه بر این، مهارت پزشک و میزان سابقه کلینیک دندانپزشکی نیز در این میزان این هزینه دخالت دارند.

آخرین ویرایش : 1400/06/15

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی