سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

مراقبت های قبل و بعد از ماموپلاستی

مراقبت های قبل و بعد از ماموپلاستی

مراقبت های قبل و بعد از ماموپلاستی :

ماموپلاستی نوعی از جراحی است که در جهت کوچک کردن سینه و فرم دادن به آن انجام می شود. سینه های بزرگ علاوه بر ظاهر افتاده ای که دارند، ممکن است موجب ایجاد درد در ناحیه کتف و کمر شوند. این نوع مشکلات موجب کاربرد بیش از پیش جراحی ماموپلاستی شده است. از جمله موارد تاثیرگذار در موفقیت آمیز بودن جراحی ماموپلاستی، چگونگی انجام مراقبت های قبل و بعد از ماموپلاستی است. این موارد از اهمیت بسیاری برخوردارند و از ضروریات ماموپلاستی محسوب می شوند.

 

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی :

فردی که عمل ماموپلاستی انجام می دهد، می بایست مقررات خوابیدن بعد از این عمل را به خوبی رعایت کند. بهترین وضعیت خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی، خوابیدن به پشت است. این شکل از خوابیدن می بایست تا حدود یک ماه پس از جراحی ماموپلاستی رعایت شود. بدین ترتیب، خوابیدن روی شکم و یا حتی پهلو پس از عمل ماموپلاستی اکیدا ممنوع است.

 

سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی :

استفاده از گن یا سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی از ضروریات عمل ماموپلاستی است. این سوتین ها موجب می شوند پوست و بافت زیرین سینه ها به هم متصل شده و شکل ظاهری سینه ها دچار ایراد نشود. این سوتین های مخصوص حداقل باید یک تا دو ماه بعد از جراحی ماموپلاستی مورد استفاده قرار بگیرد.

سوتین های مخصوصی که به عنوان یکی از مراقبت های عمل ماموپلاستی محسوب می شود، می بایست سایز استانداردی داشته باشند. از همین رو، جراح پس از بررسی های لازم مناسب ترین سایز از سوتین را در اختیار بیمار قرار می دهد.

 

باز شدن بخیه در ماموپلاستی :

عمل ماموپلاستی یک جراحی باز است که در طی آن برش هایی روی پوست ایجاد می شود. این برش ها پس از اتمام جراحی، بخیه زده می شوند. مراقبت از بخیه های بسته شده موجب بهبود سریع زخم ها و کوتاهی دوره نقاهت خواهد شد. مهمترین نکاتی که در مراقبت از بخیه ها رعایت شود، عبارتند از:

 • شست و شوی آرام زخم ها و اطراف جهت پیشگیری از عفونت
 • عدم دستکاری بخیه ها
 • مراجعه به پزشک در صورت باز شدن بخیه ها زودتر از زمان موعود
 • شست و شوی مداوم جای بخیه ها پس از برداشت بخیه ها

 

ورزش بعد از عمل ماموپلاستی :

شرایط ورزش کردن بعد از جراحی ماموپلاستی در مقایسه با سایر مواقع متفاوت بوده و با محدودیت رو به رو است. البته محدودیت در ورزش کردن به معنای عدم اجرای هیچگونه نرمش و ورزش نیست.

پرهیز از ورزش بعد از ماموپلاستی تنها برای سه هفته کافیست. بعد از این سه هفته می توان ورزش هایی همچون پیاده روی آرام را انجام داد. پس از حدود یک الی دو ماه نیز می توان به سراغ نرمش های سبک رفت. به طور کلی، با گذشت حدود 3 تا 4 ماه از عمل ماموپلاستی، انجام هر نوع تمرینات ورزشی دیگر مجاز است.

 

پانسمان بعد از ماموپلاستی :

یکی از مهمترین مراقبت های بعد از ماموپلاستی، چگونگی انجام پانسمان است. بدیهی است که با اتمام فرایند جراحی ماموپلاستی، روی زخم ها و بخیه ها با پانسمان پوشانده می شود. این پانسمان لازم است به صورت روزانه تعویض شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد. پانسمان های مورد استفاده بعد از ماموپلاستی دو گونه است :

 

پانسمان سنتی :

در این نوع پانسمان از گاز استریل، پنبه و پد استفاده می شود. پانسمان هایی که به روش سنتی انجام می گیرند، می بایست در بازه زمانی کوتاه تری تعویض شوند. سست شدن سریع و عدم محافظت بالای آن از زخم ها، از جمله معایبی هستند که پانسمان سنتی همواره به همراه دارد.

پانسمان مدرن :

پانسمان های مدرن بهترین گزینه برای جراحی ماموپلاستی هستند. این نوع پانسمان ها محافظت خوبی از زخم ها کرده و در برابر بروز عفونت مقاوم هستند.

 

استحمام بعد از عمل ماموپلاستی :

برای استحمام بعد از عمل ماموپلاستی لازم است حداقل به مدت سه روز صبر کرد. پس از این مدت نیز باید استحمام با آب ولرم انجام گیرد. از اعمال فشار به سینه ها و اطراف سینه های هنگام استحمام اکیدا باید خودداری کرد.

 

بعد از عمل ماموپلاستی چی بخوریم :

یکی از مواردی که می بایست در لیست مراقبت های بعد از جراحی ماموپلاستی قرار داد، نوع تغذیه است. نکاتی که در رابطه با تغذیه بعد از ماموپلاستی باید رعایت شوند، عبارتند از:

 • حذف یا کاهش چشمگیر میزان نمک و چربی
 • مصرف آب فراوان
 • مصرف غذاهای آبکی
 • مصرف سبزیجات
 • پرهیز از پر خوری و یا مصرف غذاهای سنگین
 • پرهیز از مصرف فست فود

 

مدت زمان دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه :

جراحی کوچک کردن سینه و یا ماموپلاستی، مانند هر نوع جراحی دیگر دوره نقاهت جدی در پیش دارد. بازه زمانی دوره نقاهت بعد از ماموپلاستی، به میزان زخم های ایجاد شده در حین جراحی و همچنین نحوه رعایت مراقبت های بعد از آن بستگی دارد.

به طور کلی، درصورتیکه بیمار همکاری لازم را در مراقبت های بعد از ماموپلاستی داشته باشد، پس از 3 ماه بهبودی کامل حاصل خواهد شد.

 

مراقبت های قبل از ماموپلاستی :

علاوه بر مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی، نکاتی نیز وجود دارد که می بایست قبل از انجام ماموپلاستی مورد توجه قرار بگیرد. در ادامه به برخی از مهمترین این مراقبت ها اشاره شده است.

 • اخذ مشاوره و راهنمایی های لازم از جراح
 • پرهیز از مصرف سیگار
 • پرهیز از مصرف داروهای رقیق کننده خون
 • آماده سازی آزمایشات به توصیه پزشک
 • داشتن سلامتی کامل

آخرین ویرایش : 1400/05/29

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


  مشاهده کلینیک زیبایی