سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

رشد ریش و سبیل

رشد ریش و سبیل

رشد ریش و سبیل :

داشتن ریش و سبیل پر پشت و سرحال از خواسته های طبیعی هر فرد است. گاهی پسران از همان دوران آغازین رشد سبیل و ریش، خواستار الگوی مناسبی از رشد مو هستند. با تمام اختلالاتی که ممکن است در فرایند رشد مو به وجود آید، با به کارگیری تکنیک هایی مناسب می توان به الگوی مناسبی از رشد سبیل و ریش دست یافت.

 

عوامل کم پشتی ریش و سبیل :

قبل از اقدام به درمان کم پشتی ریش و سبیل، لازم است علت اصلی این اختلال را پیدا کرد. تشخیص علت کم پشتی ریش و سبیل و رشد ناقص آن، با استفاده از معاینه پزشک و انجام برخی آزمایشات امکان پذیر خواهد بود. معمول ترین علل کم پشتی ریش و سبیل عبارتند از:

  • ژنتیک
  • هورمون ها
  • تغذیه نامناسب
  • استرس و اضطراب
  • خواب و استراحت ناکافی
  • عدم رعایت بهداشت فردی

 

درمان ریش کوسه :

سبیل و ریش کوسه به مواردی اطلاق می شود که در آن مردان فاقد ریش و سبیل بوده و یا رشد بسیار ناقصی از آنها را دارند. این اختلال در رشد ریش و سبیل بر اثر عوامل مختلفی همچون وراثتی، هورمونی، سوختگی و... اتفاق می افتد.

شاید قطعی ترین روش درمان ریش کوسه، تکنیک کاشت مو باشد. کاشت مو می تواند در نواحی سر، ریش و سبیل انجام گرفته و موجب تقویت رشد مو در این بخش ها شود. در فرایند کاشت ریش و سبیل، موهای اهدا شونده معمولا از ناحیه پشت سر برداشته شده و پس از آماده سازی با استفاده از ابزار مخصوص در نواحی مورد نظر پیوند زده می شوند.

 

رشد سبیل چقدر طول می کشد :

رشد سبیل در پسران اغلب از 15 سالگی آغاز می شود. البته برخی از پسران ممکن است از 11 سالگی شروع به رشد سبیل کنند. در هر حال، الگوی رشد سبیل در پسران نوجوان ابتدا ناقص و بوده و سپس تا رسیدن به 20 سالگی کامل می شود.
گفتنی است که پس از رشد سبیل، رشد مو در ناحیه زیر لب و چانه آغاز می شود. رشد ریش در بلوغ ناقص بوده و تقریبا تا 22 سالگی کامل می شود.

یک نکته حائز اهمیت وجود دارد و آن این است که رشد ریش تا چند سالگی ادامه پیدا می کند. در این رابطه باید گفت که سنین 25 تا 35 سالگی، زمان اوج رشد ریش و سبیل خواهد بود. چراکه با افزایش سن ممکن است از شدت رشد موهای این بخش ها کاسته شود.

 

میزان رشد ریش در روز :

میانگین رشد ریش و سبیل در هر 24 ساعت حدودا برابر با 0.3 تا 0.5 میلی متر است. بنابراین میزان رشد ریش در یک هفته به طور میانگین برابر با 3 میلیمتر و همچنین میزان رشد ریش در یک ماه برابر با 12 تا 14 میلیمتر خواهد بود. با توجه به این محاسبات، یک ریش برای رسیدن به رشد استاندارد و قابل توجه، نیاز به 2 تا 4 ماه زمان خواهد داشت.

 

چگونه ریش و سبیل پرپشت داشته باشیم :

چگونه ریش دربیاوریم، چیکار کنم ریش صورتم دربیاد، برای رشد سبیل چکار کنیم، چگونه ریش پرپشت داشته باشیم و... . اینها همگی سوالات پرتکرار و رایجی هستند که بارها و بارها بین پسران نوجوان و مردان گفته و شنیده می شود.

گاهی ریزش ریش و سبیل و یا عدم رشد کامل آن تنها به دلایلی مانند استرس و یا نگهداری نامناسب رخ می دهد. این نوع از اختلال در رشد سبیل و ریش را می توان با راهکارهایی ساده و خانگی درمان کرد.

 

رشد ریش و سبیل با سیر :

یک راهکار موثر برای افزایش رشد سبیل کم پشت، استفاده از سیر است. البته علاوه بر سبیل، رشد ریش با سیر نیز راهکاری ایده آل، طبیعی و سالم است که می توان با خیالی آسوده آن را به کار گرفت.

جهت تقویت رشد سبیل با سیر، یک تا دو حبه سیر مورد نیاز است. برای استفاده از سیر کافیست سیر را رنده کرده و آب حاصل از آن را روی سبیل ریخت و سبیل را شانه کرد تا آب سیر به نواحی مختلف سبیل نفوذ کند. پس از گذشت چند ساعت می توان سبیل را شست و با آب ولرم ماساژ داد.

 

رشد ریش با ماینوکسیدیل :

ماینوکسیدیل یک داروی موثر در درمان کم پشتی موهای سر و ریش و سبیل است. داروی ماینوکسیدیل زمانی در تقویت رشد ریش موثر خواهد بود که ریش دارای پیازهای سالم مو بوده و کم پشتی ریش حاصل از مشکلات هورمونی نباشد.

برای آغاز مصرف داروی ماینوکسیدیل می توان از محلول 5 درصد آن استفاده کرد. اما برای ادامه فرایند درمان، بهتر است به سراغ محلول 2 درصد رفت. میزان استاندارد مصرف ماینوکسیدیل در طول روز 20 قطره و یا هفت پاف اسپری است.

 

رشد سبیل با وازلین :

وازلین یک ماده موثر برای بهبود و افزایش جریان خون است. افزایش جریان خون نیز عاملی موثر برای افزایش رشد موی سر، ریش و سبیل محسوب می شود. برای مشاهده تاثیرات حاصل از وازلین، می بایست سبیل و ریش را به مدت 3 الی 5 دقیقه به آن آغشته کرد و سپس شست و شو داد. گفتنی است که استفاده مرتب و مکرر از وازلین است که منجر به تاثیرگذاری مثبت آن در جهت رشد ریش و سبیل می شود.

 

تغذیه مناسب و مصرف آب فراوان :

استفاده آب کافی و غذاهایی که دارای انواع ویتامین ها و پروتئین ها هستند، یک روش موثر برای رشد ریش سریع محسوب می شود.

 

پرهیز از تراشیدن ریش و سبیل در سنین پایین :

تراشیدن ریش و سبیل بلافاصله بعد از آغاز رشد آن، مانع رشد طبیعی آنها بوده و فرایند رشد را با اختلال رو به رو می کند.

 

مصرف مکمل ها :

برای داشتن فرایند رشد سبیل سریع، می توان مکمل هایی را از داروخانه ها تهیه و مصرف کرد. این مکمل ها حاوی مواد معدنی و ویتامین بوده و کمبودهای بدن را جبران می کنند.

 

 استفاده از روغن های طبیعی :

ماساژ دادن روتین ریش و سبیل با روغن های طبیعی یک راهکار ایده آل برای تقویت رشد آنهاست. برخی از روغن های طبیعی که می توانند در این فرایند مورد استفاده قرار بگیرند، عبارتند از روغن رزماری، اسطوخودوس، ارگان، زیتون، اکالیپتوس، نارگیل و...

آخرین ویرایش : 1400/05/26

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی