سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

ماسک برای آفتاب سوختگی پوست صورت

ماسک برای آفتاب سوختگی پوست صورت

ماسک برای آفتاب سوختگی پوست صورت :

آفتاب سوختگی عارضه ای است که بر اثر تماس مستقیم پوست با نور آفتاب بروز می کند. البته این عارضه علاوه بر نور آفتاب، ممکن است بر اثر استفاده بیش از حد و نادرست از دستگاههای برنزه کننده نیز به وجود آید. آفتاب سوختگی موجب قرمزی، التهاب، خارش و خشکی پوست می شود و نوع شدید آن نیاز به درمان دارد.

 

استفاده از ماسک برای آفتاب سوختگی پوست صورت یکی از رایج ترین و کاربردی ترین راهکارهای درمانی این عارضه پوستی است. البته گفتنی است که هر نوع ماسکی، زمانی نتیجه مثبت در پی خواهد داشت که به صورت روتین روزانه مورد استفاده قرار گیرد.

 

ماسک ژل آلوئه ورا برای آفتاب سوختگی :

آلوئه ورا همواره به عنوان یک ماسک خانگی برای آفتاب سوختگی شناخته می شود. این ماده طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان بوده و یک آبرسان قوی است. آلوئه ورا می تواند در رفع خشکی پوست و ترمیم پوست آفتاب سوخته موثر باشد.

 

ماسک خیار برای آفتاب سوختگی :

خیار یک خنک کننده قوی برای پوست است و می تواند التهاب ناشی از آفتاب سوختگی را درمان کند. برای استفاده از خیار، می بایست آن را حلقه حلقه و یا رنده کرد و سپس به مدت نیم ساعت روی پوست قرار داد.

 

ماسک ماست برای آفتاب سوختگی :

ماست یک ماده ضد التهاب بوده و خاصیت روشن کنندگی پوست را دارد. برای استفاده از ماسک ماست کافیست مقداری ماست را روی پوست تمیز مالیده و به مدت 20 دقیقه در همان حالت حفظ کرد.

 

ماسک شیر برای آفتاب سوختگی :

برای استفاده از شیر به عنوان ماسک آفتاب سوختگی، ابتدا می بایست یک تکه پارچه تمیز را به شیر آغشته کرد. در مرحله بعد، پارچه آغشته شده به شیر، برای مدت سی دقیقه روی پوست قرار داده می شود. شیر از میزان سوزش پوست کاسته و موجب آرامش پوست می شود.

 

ماسک عسل برای آفتاب سوختگی :

عسل خاصیت درمانی فوق العاده ای برای انواع مشکلات پوستی دارد. پوست آفتاب سوخته را می توان به لایه ای نازک از عسل آغشته کرد و تاثیرات درمانی آن را شاهد بود.

 

ماسک سیب زمینی برای آفتاب سوختگی :

از سیب زمینی همیشه به عنوان یک ماده مفید برای سوختگی یاد می شود. برای رفع آفتاب سوختگی نیز می توان ماده له شده سیب زمینی را روی پوست قرار داد و پس از سی دقیقه شست و شو داد.

 

روغن های گیاهی برای آفتاب سوختگی :

روغن های گیاهی در انواع مختلفی تولید و ارائه می شوند. هر یک از انواع روغن های گیاهی دارای خواص منحصر به فردی هستند. اما نقطه مشترک اغلب این روغن ها، قابلیت آنها در درمان بیماری های پوستی است. از جمله روغن های گیاهی که می توانند به عنوان درمان کننده آفتاب سوختگی مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: روغن بابونه، روغن نارگیل، روغن ویتامین ای و...

 

جهت استفاده از هر یکی از روغن های گیاهی برای رفع آفتاب سوختگی، لازم است مقداری از آنها روی پوست مالیده شده و پوست ماساژ داده شود. استفاده از روغن های گیاهی برای رفع آفتاب سوختگی پوست دست و صورت حداقل دو بار در روز توصیه می شود.

 

ماسک گلاب برای آفتاب سوختگی :

گلاب یک محلول تسکین کننده و آرام بخش برای پوست است. از همین رو، درد و سوزش ناشی از آفتاب سوختگی پوست صورت را می توان توسط گلاب کاهش داد. برای تاثیرگذاری بیشتر گلاب روی پوست آفتاب سوخته، می توان آن را با مقداری جوش شیرین ترکیب کرد و خمیر به دست آمده را برای 20 دقیقه روی پوست قرار داد.

 

چای کیسه ای برای آفتاب سوختگی :

چای کیسه ای یک ترمیم کننده مقوی برای پوست است. قرار دادن این چای روی پوست آفتاب سوخته، تا میزان قابل توجهی از التهاب و وخامت آن خواهد کاست.

 

کمپرس سرد برای آفتاب سوختگی :

آفتاب سوختگی پوست صورت با بالا رفتن دمای پوست همراه است. بنابراین، هر عملی که موجب کاهش گرمای پوست شود، فرایند درمان این عارضه پوستی را سرعت می بخشد. برای کاهش دمای پوست آفتاب سوخته می توان از کمپرس سرد استفاده کرد.

کمپرس سرد به این معنی است که مقداری یخ را لایه پارچه ای تمیز گذاشته و سپس این پارچه را روی پوست صورت قرار داد. لازم به ذکر است که یخ هیچگاه نباید مستقیما روی پوست قرار بگیرد.

 

رفع تیرگی پوست ناشی از آفتاب سوختگی :

لایه برداری پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده است، یک راهکار موثر برای رفع تیرگی پوست ناشی از آفتاب سوختگی است. البته لازم به تاکید است که این لایه برداری می بایست پس از بهبود پوست انجام گیرد. لایه برداری می تواند به روش های خانگی و یا با استفاده از محلول های لایه بردار شیمیایی انجام گیرد.

 

ماسک برای آفتاب سوختگی پوست دست :

هر ناحیه از پوست بدن که دچار آفتاب سوختگی شود، قابل درمان با روش های مشترک هستند. بنابراین جهت تهیه ماسک برای آفتاب سوختگی پوست دست می توان همانند تهیه ماسک برای آفتاب سوختگی پوست صورت عمل کرد.

گفتنی است که ماساژ مداوم دست ها با روغن های گیاهی، سبب برطرف شدن اثرات آفتاب سوختگی خواهد شد.

 

مراقبت های آفتاب سوختگی پوست صورت :

پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده است، تنها با استفاده از ماسک قابل درمان نخواهد بود. این نوع پوست ها باید تحت مراقبت های ویژه ای قرار گیرند تا با سرعت بیشتری بهبود یابند. از جمله مراقبت های لازم برای آفتاب سوختگی پوست صورت عبارتند از:

  • پرهیز از دوش آب گرم و استحمام با آب خنک
  • مصرف آب فراوان جهت جبران آب از دست رفته بدن
  • رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست آسیب دیده
  • پرهیز از پوشیدن لباس های تنگ
  • استفاده از پمادهای سوختگی به تجویز پزشک

آخرین ویرایش : 1400/05/14

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی