سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

مراقبت از پوست صورت

مراقبت از پوست صورت

مراقبت از پوست صورت :

پوست بخشی از اندام بدن است که به طور مداوم در معرض آسیب و آلودگی ها قرار می گیرد. از همین رو، هر فردی برای داشتن پوست شاداب موظف به رعایت مراقبت های مربوط با پوست است. مراقبت از پوست نیز با توجه به خشک یا چرب بودن پوست، دارای جزئیات متفاوتی است. بنابراین، هر فردی با شناخت نوع پوست خود، می بایست برنامه و روتینی مناسب برای مراقبت از پوست بدن خود داشته باشد.

 

انواع پوست :

انواع پوست در چهار دسته قرار می گیرند :

 

پوست خشک :

پوست خشک شایع ترین نوع پوست است که در آن میزان آب زیر عمق پوست کم است. ترک و خارش پوست مهمترین علائم پوست های خشک هستند. مراقبت از پوست خشک اهمیت زیادی دارد، چرا که عدم توجه به آن موجب بروز چین و چروک روی پوست خواهد شد.

 

پوست چرب :

پوست های چرب دارای چربی بیش از حد هستند که اغلب موجب بروز جوش می شوند. این نوع از پوست را با ظاهر براق آن می توان تشخیص داد. مراقبت از پوست چرب موجب حذف چربی های اضافه و در نتیجه موجب حذف جوش های روی پوست خواهد شد.

 

پوست های معمولی :

پوست های معمولی دارای رطوبت و چربی متعادل هستند. این نوع پوست درگیر آسیب های کمتری نسبت به سایر پوست ها می شود.

 

پوست مختلط :

پوست مختلط همانطور که از نام آن پیداست، ترکیبی از پوست خشک و پوست چرب را شامل می شود. در این نوع پوست، برخی نقاط صورت از جمله پیشانی، چانه و اطراف بینی دارای چربی بیش از حد و سایر نقاط خشک هستند.

 

روتین مراقبت از پوست :

روتین پوستی به معنای مراقبت روزانه از پوست با یک ترتیب مشخص و ایده آل است. مراقبت از پوست صورت باید به شکلی انجام شود که پوست صورت روز به روز شاداب تر و جوان تر شود. به طور کلی، روتین مراقبت از پوست در چهار مرحله انجام می شود :

 

1- پاکسازی پوست :

قبل از هر چیزی لازم است هر نوع آلودگی از روی پوست پاک شود. برای پاکسازی پوست می توان از دستمال مرطوب، ژل شست و شو یا تنها از آب ولرم استفاده کرد.

 

2- استفاده از تونر :

تونرها به صورت اسپری و یا لوسیون قابل تهیه هستند. تونرها قادرند مرحله پاکسازی پوست را تکمیل کرده و همچنین ph پوست را تنظیم کنند. استفاده از تونر موجب می شود تا پوست به حالت طبیعی خود بازگشته و متعادل شود.

 

3- استفاده از مرطوب کننده :

در مرحله سوم نوبت به استفاده از مرطوب کننده یا هیدراته کردن پوست می رسد. بهترین کرم های مرطوب کننده، کرم هایی هستند که حاوی کلاژن بوده و معطر نیستند. در حین استفاده از مرطوب کننده لازم است کمی پوست را با آن ماساژ داد.

برای قسمت دور چشم، بهتر است از یک مرطوب کننده مخصوص استفاده کرد. پوست دور چشم حساس است و می بایست مرطوب کننده را با ضربات آرام انگشت روی آن مالید.

 

4- استفاده از ضد آفتاب :

ضد آفتاب یک پوشش مراقبتی برای پوست صورت محسوب می شود. در استفاده از ضد آفتاب بهتر است دست و دلباز بود و تقریبا هر سه ساعت آن را تمدید کرد.

 

مراقبت از پوست در شب :

مراقبت از پوست در شب به خصوص برای افرادی که طول روز را در بیرون از خانه سپری می کنند، یک راهکار ایده آل است. در ادامه فرایندی شرح داده شده است که می تواند به عنوان روتین مراقبتی از پوست در شب به کار گرفته شود.

1- ابتدا لازم است هر نوع مواد آرایشی از روی پوست پاک شود. این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه خوابیدن با پوست آغشته به مواد آرایشی، بیشترین آسیب را به پوست وارد می کند.

 

2- یک لایه بردار ملایم، خارجی ترین سطح پوست را لایه برداری کرده و سلول های مرده پوست را از بین می برد. استفاده از اسکراب های ملایم در طول روتین شبانه گزینه ای مناسب خواهد بود.

 

3- در روتین مراقبتی شبانه، استفاده از تونر بعد از لایه برداری پوست توصیه می شود.

 

4- در مرحله آخر، نوبت به مرطوب کردن پوست می رسد. گفتنی است که ماساژ پوست با استفاده از مرطوب کننده این مرحله را تکمیل خواهد کرد.

 

مراقبت از پوست دست :

لازم است بدانیم که مراقبت از پوست تنها در مراقبت از پوست صورت خلاصه نمی شود. بخش های دیگری از پوست هستند شاید حتی بیش از پوست صورت در معرض آلودگی و آسیب قرار می گیرند. پوست دست نیز همانند پوست صورت نیازمند مراقبت های روتین است.

1- برای انجام کارهایی که دست مستقیم با مواد شیمیایی برخورد دارد، بهتر است از دستکش استفاده کرد.

2- دست ها را پس از هر بار شست و شو لازم است با استفاده از نرم کننده یا مرطوب کننده ماساژ داد. به طور کلی، استفاده مداوم از مرطوب کننده برای دست امری ضروری است.

3- استفاده از ضد آفتاب همان اندازه که برای پوست صورت اهمیت دارد، برای پوست دست ها نیز مهم است.

4- پوست دست ها را بهتر است هر چند وقت یک بار لایه برداری کرده تا سلول های مرده آن از بین برود.

5- مراقبت از ناخن ها و پوست اطراف ناخن ها موجب افزایش زیبایی دست ها خواهند شد.

 

مراقبت از پوست پا :

پاها در طول روز فشار قابل توجهی را تحمل می کنند. از همین رو، عدم توجه به زیبایی و لطافت پوست پا، موجب تخریب پوست پا شده و حتی سلامتی پا را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مراقبت از پوست پا می توان تکنیک های زیر را به کار برد:

 • شست و شوی پاها با آب ولرم
 • قرار دادن پاها برای مدت زمان مشخص درون آب
 • خشک کردن کامل پاها بعد از هر بار شست و شو
 • استفاده از مرطوب کننده برای پا
 • ماساژ پا
 • انتخاب کفش مناسب برای پا
 • رفع ترک های پاشنه پا با استفاده از وازلین
 • خودداری از سر پا ایستادن به مدت طولانی

 

مراقبت از پوست در تابستان :

در فصل تابستان با توجه به درجه حرارت هوا و سایر خصوصیاتی که این فصل دارد، پوست به مراقبت های ویژه ای نیاز خواهد داشت. مهمترین نکات مراقبت از پوست در تابستان عبارتند از:

 • شست و شوی پوست چندین بار در طول روز
 • مصرف آب فراوان
 • کم کردن میزان آرایش صورت
 • لایه برداری مرتب از پوست
 • دوش آب سرد
 • برنامه ریزی برای داشتن روتین روزانه و شبانه مراقبت از پوست
 • مراقبت از پوست لب ها و اطراف چشم
 • مراقبت از پوست پاها

 

مراقبت از پوست آقایان :

مراقبت از پوست برای آقایان به اندازه مراقبت از پوست برای بانوان دارای اهمیت است. آقایان نیز می توانند تمام مراحل روتین پوستی را بی کم و کاست اجرا کرده و به بازسازی پوست خود کمک کنند.

شست و شو و تمیز کردن پوست، استفاده از تونر، استفاده از مرطوب کننده و مهمتر از همه، استفاده از ضد آفتاب برای آقایان بسیار کاربردی است. اجرای نکات مراقبت از پوست برای آقایانی که در طول روز به فعالیت های مختلف پرداخته اند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آخرین ویرایش : 1400/05/10

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


  مشاهده کلینیک زیبایی