سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

سوالات متداول تزریق بوتاکس

سوالات متداول تزریق بوتاکس

سوالات متداول تزریق بوتاکس :

آیا بوتاکس عوارض دارد :

بوتاکس در هر نقطه از بدن که انجام گیرد، ممکن است با عوارضی خاص همراه باشد. البته این عوارض اغلب موقت هستند و به مرور زمان از بین خواهند رفت. شایع ترین عوارض بوتاکس عبارتند از: تورم، درد ناشی از ورود سوزن به پوست، کبودی، خارش، سردرد و سرگیجه، آبریزش چشم، احساس خستگی، حرکت ژل بوتاکس زیر پوست و... .

 

آیا بوتاکس خوب است :

زیبایی چهره و جوانسازی پوست از جمله مواردی است که بسیاری از افراد برای آن اهمیت قائل هستند. بوتاکس نیز یک راهکار برای جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک های صورت است. برای گرفتن نتیجه مثبت از بوتاکس، لازم است ابتدا در مورد آن تحقیق و مطالعه و با پزشکان مربوطه مشورت کرد.

در هر حال باید بدانیم که بوتاکس یک راهکار موقت برای حذف چین و چروک است. همچنین، روشی ایمن و بدون خطر در زمینه پزشکی است که به تایید سازمان FDA رسیده است.

 

آیا بوتاکس درد دارد :

تزریق بوتاکس درد و ناراحتی خاصی به همراه ندارد و تنها شاید ورود سوزن به پوست کمی دردناک باشد. البته جهت رفع این درد نیز قبل از تزریق، از داروی بی حسی موضعی استفاده می شود.

 

آیا بوتاکس باعث سر درد می شود :

بروز سر درد بعد از بوتاکس به خصوص بوتاکس پیشانی، از مواردی است که گاهی بیماران از آن شکایت می کنند. سردردهای ناشی از بوتاکس معمولا پس از چند روز و در شرایط وخیم تر پس از یک الی دو هفته از بین می روند. این سر درد ممکن است به دلیل انقباض عضلات بعد از بوتاکس و یا عدم مهارت درست متخصص ایجاد شود.

 

آیا بوتاکس دائمی است :

بوتاکس یک روش موقت برای از بین بردن چین و چروک صورت و حجم دهی به پوست است. ماندگاری بوتاکس به ناحیه تزریق بوتاکس و عوامل مختلف دیگری بستگی دارد. با این وجود، تزریق بوتاکس می تواند به طور میانگین حدود 6 ماه ماندگاری داشته باشد. پس از اینکه اثرات بوتاکس از بین رفت، می توان با تزریق مجدد آن را ترمیم کرد.

 

آیا بوتاکس پیشانی ضرر دارد :

پیشانی از شایع ترین نواحی صورت است که معمولا تحت تزریق بوتاکس قرار می گیرد. بوتاکس پیشانی این مزیت را دارد که موجب از بین رفتن خطوط روی پیشانی می شود. با این وجود، سردرد، عفونت، سرگیجه و تورم از عوارض موقت ناشی از بوتاکس پیشانی هستند.

 

آیا بوتاکس باعث ناباروری می شود :

در حالت کلی بوتاکس عاملی برای ناباروری نیست. اما مواد بوتاکس می تواند بر رشد جنین تاثیر منفی داشته باشد. از همین رو، اقدام به بارداری بعد از تزریق بوتاکس حداقل باید پس از 5 ماه انجام شود تا تاثیرات بوتاکس در بدن مادر یا پدر از بین رفته باشد.

 

آیا بوتاکس صورت ضرر دارد :

سم بوتاکس با فلج کردن عضلات صورت، موجب حذف چین و چروک روی صورت می شود. این روش از رفع چین و چروک اگر با دقت و با کیفیت بالا انجام شود، ضرری برای صورت و بدن نخواهد داشت.

 

عوارض بوتاکس دور چشم :

چشمها نقطه ای حساس در برابر بوتاکس بوده و همواره مستعد درگیر شدن با عوارض ناشی از تزریق بوتاکس هستند. از جمله شایع ترین عوارض بوتاکس دور چشم عبارتند از:

 • التهاب، تورم و کبودی
 • افتادگی پلک
 • اختلال در باز و بسته کردن چشم ها
 • نامتقارنی چشم ها
 • ضعف عضلانی
 • خونریزی

 

عوارض بوتاکس در دراز مدت :

بوتاکس زمانی در دراز مدت عوارض خواهد داشت که به درستی و با کیفیت مناسب تزریق نشده باشد. از مهمترین عوارض بوتاکس در دراز مدت می توان به بد فرمی چهره و بروز حساسیت های پوستی اشاره کرد.

 

درمان ورم صورت بعد از بوتاکس :

تورم و کبودی ایجاد شده بعد از بوتاکس کاملا طبیعی و موقتی است و نباید برای درمان آن دست به کارهای عجیب زد. برای کاهش ورم صورت بعد از بوتاکس می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. البته این کار باید در حد اعتدال انجام شود تا نتیجه عکس نداشته باشد.

 

برای از بین بردن اثر بوتاکس چه باید کرد :

بوتاکس یک درمان زیبایی موقت است و اثرات آن به خودی خود پس از 6 تا 8 ماه از بین می رود. بنابراین بهترین راهکار برای از بین بردن اثر بوتاکس، گذر زمان خواهد بود. اما گاهی شرایطی پیش می آید که فرد می خواهد فرایند از بین رفتن اثر بوتاکس را سریع تر کند. برای این تصمیم نیز راهکارهایی وجود دارد که می توان از آنها بهره برد.

 

راههای از بین بردن اثر بوتاکس :

سریع ترین راههایی که برای از بین بردن اثر بوتاکس کاربردی هستند، عبارتند از:

 • انجام فیزیوتراپی روی بخش های تزریق بوتاکس
 • ماساژ ناحیه تزریق بوتاکس با حوله گرم
 • استفاده از حرارت و امواج دستگاه آر اف فراکشنال روی نواحی تزریق بوتاکس
 • استفاده از ماساژور دستگاه اندرمامولوژی
 • استفاده از قطره چشمی بریمونیدین جهت کاهش اثرات بوتاکس دور چشم

 

علت ورم بعد از بوتاکس :

اصلی ترین علت ورم بعد از بوتاکس، برخورد سوزن های بوتاکس با مویرگ های زیر پوست است. استفاده از سوزن های بسیار ظریف و همچنین مهارت دستان متخصص زیبایی، تا حدودی می تواند از بروز این اتفاق پیشگیری کند. اما در هر حال، ورم سطحی بعد از بوتاکس انکارناپذیر است.

 

ورم چشمها بعد از بوتاکس :

ورم چشمها بعد از بوتاکس نمونه ای از شایع ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس است. این نوع تورم اغلب موقتی بوده و به مرور زمان از بین می رود. برای کاهش ورم چشمها بعد از بوتاکس بهتر است تا حدود یک هفته صبور بود. با این وجود، اگر پس از این یک هفته تورم چشمها همچنان پابرجا بود، بهتر است به پزشک مربوطه مراجعه کرد. قرار دادن حوله گرم روی چشمها و ماساژ دادن آرام آنها، دو راهکار برای کاهش تورم چشمها محسوب می شود.

 

چرا بعد بوتاکس نباید بخوابیم :

بعد از تزریق بوتاکس ضروری است حداقل تا 8 ساعت از خوابیدن پرهیز کرد. ممنوعیت خوابیدن در این 8 ساعت به دلیل امکان حرکت مواد تزریق شده زیر پوست و نامتقارن شدن فرم چهره است. خودداری از خوابیدن بعد بوتاکس موجب می شود تا مواد بوتاکس در جای خود باقیمانده و تثبیت شود.

 

چرا بوتاکس اثر نکرد :

اثر نکردن بوتاکس می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که رایج ترین آنها عبارتند از: مناسب نبودن میزان بوتاکس تزریق شده، رقیق یا غلیظ بودن بیش از حد مواد بوتاکس، تزریق نادرست بوتاکس، عدم پاسخ گویی برخی چین و چروک ها به مواد بوتاکس.

 

قبل از بوتاکس چه باید کرد :

بوتاکس زمانی به نتیجه مثبت و موفق می رسد که با آگاهی و آمادگی کامل انجام شود. قبل از بوتاکس لازم است مصرف دارو را قطع و در صورت وجود هر نوع بیماری، جزئیات آن را با پزشک مطرح کرد. گفتنی است که مصرف سیگار و مشروبات الکلی قبل از تزریق بوتاکس اکیدا ممنوع است.

 

بعد از بوتاکس چه باید کرد :

بوتاکس یک عمل زیبایی غیر تهاجمی محسوب می شود و رعایت برخی از مراقبت ها بعد از آن از ضروری است. مهمترین مراقبت های بعد از بوتاکس عبارتند از:

 • خوابیدن رو به بالا و روی کمر
 • بالا قرار دادن سر نسبت به بدن هنگام خواب
 • پرهیز از استحمام طولانی مدت و با آب داغ
 • پرهیز از مصرف دارو بدون مشورت پزشک
 • پرهیز از انجام لیزر
 • خودداری از لایه برداری پوست
 • خودداری از اصلاح صورت تا یک هفته بعد از بوتاکس

 

آیا بعد از بوتاکس می توان آرایش کرد :

بعد از تزریق بوتاکس بهتر است تا بهبودی کامل تورم از آرایش کردن پرهیز کرد. آرایش کردن و پاک کردن آرایش بعد از بوتاکس موجب اعمال فشار به پوست و در نتیجه موجب حرکت ماده بوتاکس زیر پوست خواهد شد. علاوه بر این، امکان نفوذ مواد آرایشی به زیر پوست و بروز عفونت پس از بوتاکس بسیار بالاست. البته استفاده از کرم ضد آفتاب بعد از بوتاکس مانعی ندارد.

 

قبل از بوتاکس چه قرصی نخوریم :

قبل از تزریق بوتاکس لازم است از مصرف هرگونه داروی مسکن و ضد التهاب خودداری کرد. این ممنوعیت در مصرف دارو حداقل از یک هفته قبل از تزریق بوتاکس باید اعمال شود. البته مصرف داروهای استامینوفن و ویتامین E مشکلی در تزریق بوتاکس ایجاد نمی کند.

 

تاتو قبل از بوتاکس :

به طور کلی، تاتو مانعی برای بوتاکس محسوب نمی شود. بنابراین تاتو می تواند بدون محدودیت خاص، قبل یا بعد از بوتاکس انجام گیرد. البته بدیهی است که تاتو ابرو تا مدتی بعد از بوتاکس پیشانی و چشم ها ممنوع است. در هر حال، برای انجام بوتاکس قبل از تاتو و بالعکس، بهتر است منتظر ماند تا دوره بهبودی به طور کامل سپری شود.

 

بعد از بوتاکس میشه صورت را شست :

شست و شوی صورت بعد از بوتاکس باید با آب دمای پایین انجام گیرد. اعمال فشار روی صورت هنگام شست و شو نیز ممنوع است. شوینده هایی که برای شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس استفاده می شود، باید ملایم باشند.

 

بعد از بوتاکس میشه ورزش کرد :

ورزش و فعالیت های بدنی سنگین حداقل تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس ممنوع است. این نوع از فعالیت ها ممکن است موجب حرکت سم تزریق شده زیر پوست شده و عوارض بدتری را به همراه داشته باشد. البته نرمش و حرکات آرام مشکلی برای بوتاکس تزریق شده ایجاد نخواهد کرد.

 

بعد از بوتاکس چه بخوریم :

تزریق بوتاکس محدودیت خاصی در تغذیه ایجاد نمی کند. با این وجود، مصرف آب فراوان و سایر مایعات مفید بعد از بوتاکس اکیدا توصیه می شود.

 

بعد از بوتاکس چه نخوریم :

مشروبات الکلی و داروهای رقیق کننده مهمترین مواردی هستند که نباید بعد از بوتاکس مصرف شوند. نوشیدن مشروبات الکلی موجب تشدید تورم و کبودی خواهد شد. داروهای رقیق کننده نیز موجب اختلال در انعقاد خون می شود.

 

بعد از بوتاکس میشه هایفو کرد :

بوتاکس معمولا جهت از بین بردن چین و چروک و حجم دهی به پوست انجام می گیرد. هایفوتراپی نیز با هدف رفع افتادگی و شلی پوست انجام می گیرد. این دو روش از جوانسازی پوست می توانند جهت تکمیل فرایند زیبایی در کنار یکدیگر به کار گرفته شوند. اما انجام هایفو و بوتاکس بهتر است با دو هفته فاصله انجام گیرد.

 

خطرات بوتاکس صورت :

تزریق بوتاکس به خصوص تزریق در ناحیه صورت می بایست با آمادگی کافی بیمار و همچنین توسط متخصص حرفه ای انجام شود. از همین رو، معمولا قبل از تزریق بوتاکس تمام بایدها و نبایدهای لازم مورد بررسی قرار می گیرند. بوتاکس صورت چنانچه بدون تحقیق و ناشیانه انجام شود، موجب بد فرمی چهره و حتی حساسیت های پوستی در درازمدت خواهد شد.

 

خطرات بوتاکس زیر بغل :

بوتاکس زیر بغل اغلب به دلیل رفع تعریق شدید انجام می گیرد. این نوع بوتاکس درصورتیکه با دقت انجام شود، عوارض خطرناک در پی نخواهد داشت. خطرناک ترین عوارض بوتاکس زیربغل شامل اختلالات تنفسی و بینایی است که احتمال وقوع آنها بسیار نادر است.

 

خطرات بوتاکس دور چشم :

بوتاکس دور چشم از حساسیت بالایی برخوردار است و اگر به درستی انجام نشود، خطراتی جدی به همراه خواهد داشت. این خطرات عبارتند از:

 • بی حسی چشمها و اطراف آن
 • افتادگی پلک ها
 • اختلال در بینایی و تاری دید
 • احساس درد و ناراحتی در چشمها

 

خطرات بوتاکس در بارداری :

در دوران بارداری، سلامت جنین بیشتر از هر موضوعی اهمیت دارد. بنابراین، بهتر آن است که زنان باردار، تزریق بوتاکس و انجام هر نوع اعمال زیبایی را به بعد از این دوران انتقال دهد. سیستم ایمنی بدن ممکن است در دوران بارداری جوابگوی سم بوتاکس نباشد. از جمله خطرات بوتاکس در بارداری می توان به تولد نوزاد با وزن پایین و اختلال در هورمون های بارداری اشاره کرد.

 

خطرات بوتاکس در شیردهی :

دوران شیردهی دورانی است که در آن مادر باید توجه ویژه ای به تغذیه سالم خود داشته باشد. از طرفی، بوتاکس سمی است که از باکتری بوتولینوم حاصل می شود. این سم برای افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، می تواند خطرناک باشد. سم بوتاکس ممکن است در دوران شیردهی از طریق شیر از مادر به کودک منتقل شود و خطرات جدی به همراه داشته باشد.

آخرین ویرایش : 1400/05/07

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


  مشاهده کلینیک زیبایی