سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

مواد غذایی مفید بعد از جراحی بینی

مواد غذایی مفید بعد از جراحی بینی

مواد غذایی مفید بعد از جراحی بینی :

عمل بینی با توجه به حساسیت هایی که به همراه دارد، نیازمند مراقبت های ویژه ای است. یکی از رایج ترین مراقبت های بعد از عمل بینی، رعایت نکات مربوط به تغذیه است. مواد غذایی که بعد از عمل بینی مصرف می شوند، باید به گونه ای انتخاب شوند که تاثیر سوئی بر نتیجه جراحی بینی نداشته باشند. بنابراین، بر هر فردی لازم است که قبل از اقدام به جراحی بینی، ابتدا لیستی از خوردنی ها و نوشیدنی های مفید بعد از عمل جراحی بینی را برای خود تهیه کند.

 

نوشیدنی های مفید بعد از عمل بینی :

بهترین نوشیدنی بعد از عمل بینی شامل آب و آبمیوه است. این نوشیدنی ها تاثیر زیادی در تسریع فرایند بهبودی خواهند داشت. البته لازم به ذکر است که خوردن نوشیدنی با نی بعد از عمل بینی به هیچ عنوان توصیه نشده و اکیدا ممنوع است. نوشیدن آب و آبمیوه بعد از عمل بینی باید با استفاده از لیوان و به صورت جرعه جرعه انجام گیرد.

مضرترین نوشیدنی های بعد از عمل بینی نیز آن دسته از نوشیدنی هایی هستند که حاوی کافئین باشند. از همین رو، نوشیدن چای بعد از عمل بینی و همچنین خوردن قهوه بعد از عمل بینی ممنوع است. علاوه بر این، پرهیز از خوردن نوشابه بعد از عمل بینی به دلیل گازدار بودن این نوشیدنی ضروری است.

 

غذا خوردن بعد از عمل بینی :

مواد غذایی مفید بعد از جراحی بینی، موادی هستند که کاملا نرم و سبک باشند. به طور کلی، مصرف غذاهای سنگین و سخت بعد از عملی بینی توصیه نمی شود؛ زیرا جویدن بعد از جراحی بینی به بافت بینی فشار وارد کرده و زمینه آسیب رسیدن به بینی را فراهم می کند.

خوردن برنج بعد از عمل بینی :

خوردن برنج یا پلو بعد از عمل بینی تنها به شرط نرم و شفته بودن آن امکان پذیر است.

 

خوردن ماست بعد از عمل بینی :

ماست خاصیت ضد التهابی دارد و یک غذای مفید برای بعد از عمل بینی محسوب می شود.

 

خوردن غذاهای آبکی بعد از عمل بینی :

بهترین گزینه برای تغذیه بعد از جراحی بینی، غذاهای نرم و آبکی هستند. سوپ و حلیم نمونه ای از این غذاها محسوب می شوند.

 

خوردن غذاهای کم نمک بعد از عمل بینی :

غذاهای شور موجب کاهش آب بدن شده و فرایند بهبودی بعد از عمل بینی را طولانی می کند. بنابراین، توصیه اکید این است که غذاهای بعد از عمل بینی دارای کمترین مقدار از نمک باشند.

 

خوردن غذاهای ملایم و با دمای مناسب :

غذاهایی که بعد از عمل بینی مصرف می شوند، نباید تند باشند. علاوه بر این، خوردن غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد بعد از عمل بینی نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.

 

بهترین میوه بعد از عمل جراحی بینی :

بهترین میوه ها بعد از عمل بینی میوه هایی هستند که دارای مقدار زیادی فیبر باشند. علاوه بر این، بهترین میوه ها برای بعد از جراحی رینوپلاستی میوه هایی هستند که بافت نرمی داشته باشند. هلو، توت و آناناس سه میوه مفید برای بعد از عمل بینی محسوب می شوند.

میوه موز بافت نرم و سبکی دارد و یک میوه مناسب برای تغذیه بعد از عمل بینی محسوب می شود. اما خوردن موز بعد از عمل بینی باید به صورت کنترل شده انجام شود، چراکه این میوه یبوست زاست.

 

جویدن آدامس بعد از جراحی بینی :

همانطور که گفته شد، مصرف هر نوع ماده جویدنی بعد از عمل بینی دارای محدودیت است. آدامس جویدن بعد از جراحی بینی نیز با توجه به فشاری که به نواحی مختلف فک و بینی وارد می کند، ممنوع است. برای جویدن آدامس بعد از عمل بینی لازم است حداقل به مدت یک ماه صبور بود.

 

برای ورم بعد از عمل بینی چه بخوریم :

ورم بعد از عمل بینی واکنشی طبیعی است که بدن نسبت به جراحات ایجاد شده نشان می دهد. این ورم کاملا موقتی است و به مرور زمان از بین می رود. با این وجود، موارد بسیاری وجود دارند که می توانند در طولانی شدن و یا کوتاه شدن دوره درمان ورم بعد از جراحی بینی تاثیرگذار باشند:

  • آب آناناس بهترین گزینه برای کاهش التهاب و تورم بعد از عمل بینی است.
  • حذف مصرف سیگار و مشروبات الکلی بعد از عمل بینی موجب تسریع در بهبود تورم بینی خواهد شد.
  • خودداری از مصرف غذاهای شور تاثیر چشمگیری در کاهش تورم بعد از عمل بینی خواهد داشت.

آخرین ویرایش : 1400/04/23

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی