سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

جراحی سپتوپلاستی چیست

جراحی سپتوپلاستی چیست

جراحی سپتوپلاستی چیست :

جراحی سپتوپلاستی بینی نوعی از جراحی است که در آن مشکلات مربوط به انحراف تیغه بینی رفع می شود. انحراف تیغه بینی ممکن است به شکل مادرزادی و یا بر اثر ضربه به وجود آمده باشد. وجود این عارضه، موجب اختلال در فرایند تنفس شده و مشکلات حیاتی در پی خواهد داشت. گفتنی است که عمل جراحی سپتوپلاستی بینی یک جراحی درمانی محسوب می شود و دخالتی در زیبایی بینی ندارد.

 

آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می شود :

بینی دارای یک تیغه ظریف به نام سپتوم است که آن را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند. این تیغه ممکن است کمی به سمت چپ یا راست متمایل شده و موجب اختلال در تنفس شود. البته کج بودن سپتوم گاهی به چشم دیده نمی شود و از ظاهر بینی قابل تشخیص نیست.

آنچه که در عمل جراحی سپتوپلاستی اتفاق می افتد، شامل تصحیح انحراف سپتوم است. بنابراین، جراحی سپتوپلاستی به تنهایی تاثیری در زیبایی بینی ندارد. این جراحی می تواند به صورت همزمان با عمل جراحی زبیایی بینی انجام گیرد که به آن سپتورینوپلاستی می گویند.

 

نحوه جراحی سپتوپلاستی :

مدت زمان عمل سپتوپلاستی وابسته به حجم کار، حدودا 1 الی 3 ساعت است. برای انجام جراحی سپتوپلاستی بینی فرایند زیر طی می شود:

_ ابتدا یک برش در سمت پایین بینی ایجاد می شود. این برش در نقطه ای ایجاد می شود که جراح بتواند راحت ترین دسترسی به تیغه بینی را داشته باشد.

_ پس از ایجاد برش روی بینی، غشای مخاطی روی تیغه بینی کنار زده می شود.

_ در گام بعد، سپتوم بینی به جایگاه اصلی خود انتقال داده شده و انحراف آن از بین می رود. در این مرحله، اگر غضروف یا استخوان اضافی روی تیغه بینی وجود داشته باشد، جراح آن را حذف می کند.

_ در مرحله نهایی، غشای مخاطی روی بینی بازگردانده شده و در جای اصلی خود قرار داده می شود. گاهی برای تثبیت لایه مخاطی و تیغه بینی لازم است از بخیه و پانسمان استفاده کرد.

تمامی مراحل این جراحی توسط ابزار جراحی سپتوپلاستی انجام می گیرد. متخصصان با تجربه و با مهارت، با در اختیار داشتن با کیفیت ترین و کاربردی ترین ست جراحی سپتوپلاستی، قادر هستند امن ترین جراحی را انجام دهند. 

 

آیا عمل انحراف بینی بیهوشی دارد :

عمل انحراف بینی با توجه به تشخیص پزشک ممکن است در حالت بیهوشی کامل و یا تنها توسط بی حسی موضعی انجام گیرد. به عبارت دیگر، در صورتی که انحراف سپتوم کم بوده و در مدت زمان کوتاه قابل رفع باشد، جراحی سپتوپلاستی بینی در حالت بدون بیهوشی انجام پذیر است.

در صورتیکه عمل انحراف بینی نیاز به بیهوشی داشته باشد، می توان بدون نگرانی آن را انجام داد. در حال حاضر، با حضور متخصصان بیهوشی متبحر در اتاق عمل و با وجود داروهای بیهوشی استاندارد، نگرانی از بابت بیهوشی حین عمل وجود ندارد.

 

عوارض عمل انحراف بینی :

عمل انحراف بینی سپتوپلاستی، همانند هر عمل جراحی دیگر عوارضی خاصی به همراه دارد. میزان شدت و جدیت این عوارض نیز علاوه بر مهارت متخصص، به مراقبت های پس از جراحی وابسته است. رایج ترین عوارض عمل انحراف بینی عبارتند از :

 • خطرات ناشی از بیهوشی
 • بروز عفونت
 • خونریزی
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • عدم از بین رفتن کامل انحراف بینی
 • اختلال در حس بویایی
 • تورم و کبودی
 • احساس بی حسی در دندان و بینی

برخی از این عوارض می توانند موقتی بوده و با رعایت مراقبت های بعد از جراحی رفع شوند. برخی دیگر نیز وابسته به مهارت و تخصص جراح بوده و قابل کنترل هستند.

 

عمل انحراف بینی با لیزر :

عمل انحراف بینی سپتوپلاستی به ترمیم و تصحیح ساختمان بینی می پردازد و با اصول منحصر به فردی انجام می شود. با این وجود، همه افراد به طور معمول دنبال ساده ترین راه جراحی هستند. از جمله روش های نوین جراحی، استفاده از لیزر است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از سوالات رایج بین بیماران این است که آیا لیزر می تواند مشکل انحراف بینی را حل کند یا نه. در این رابطه باید گفت که لیزر خود به تنهایی قادر به انجام عمل انحراف بینی نیست. نقشی که لیزر در جراحی بینی می تواند داشته باشد عبارتند از:

 • حذف غضروف اضافی در طی جراحی باز بینی
 • حذف ایرادات پوستی بینی بعد از عمل

 

هزینه جراحی سپتوپلاستی :

هزینه جراحی سپتوپلاستی بر اساس معیارهای مشخصی تعیین می شود. با توجه به عدم ثابت بودن این هزینه، بهترین راهکار مراجعه به پزشک مورد نظر و دریافت مشاوره است. گفتنی است که انتخاب متخصص و جراح بینی، خود یکی از مهمترین کارهایی است که باید با دقت انجام گیرد.
همانطور که گفته شد سپتوپلاستی یک جراحی درمانی محسوب می شود. بدین ترتیب، این جراحی توسط بیمه های مختلف تحت پوشش قرار می گیرد.

آخرین ویرایش : 1400/03/31

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


  مشاهده کلینیک زیبایی