سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

عوارض عمل جراحی زیبایی بینی

عوارض عمل جراحی زیبایی بینی

عوارض عمل جراحی زیبایی بینی :

عمل زیبایی بینی با هدف تغییر در فرم اولیه بینی و زیباسازی آن انجام می گیرد.و برای انجام جراحی بینی لازم است به آمادگی کافی دست یافت. یکی از نگرانی هایی که همواره در رابطه با عمل بینی وجود دارد، عوارض احتمالی آن است. به طور کلی، عوارض عمل جراحی زیبایی بینی موقتی هستند؛ مگر اینکه جراح تخصص لازم را نداشته باشد و یا مراقبت های بعد از عمل بینی به درستی انجام نشود.

 

شایع ترین عوارض عمل بینی چیست :

جراحی زیبایی بینی با توجه به انتخاب بیمار و نظر پزشک، در سه مدل بینی طبیعی، نیمه فانتزی و فانتزی انجام می گیرد. در عمل بینی طبیعی، فرم بینی مطابق با فرم چهره و با استانداردهای مشخص تغییر می کند. اما در بینی های فانتزی و نیمه فانتزی، بینی باریک تر و قوس دار تر می شود. هر یک از انواع مدل های عمل بینی ممکن است با عوارض خاصی همراه باشد.

سوزش داخل بینی بعد از عمل :

احساس سوزش به دلیل برش ها و زخم هایی است که در حین جراحی بر بینی وارد شده اند.

 

کج شدن بینی بعد از عمل :

کج شدن بینی به دلیل ورم بعد از جراحی بینی، وارد شدن ضربه بعد از عمل بینی و یا عدم مهارت جراح اتفاق می افتد.

 

افتادگی نوک بینی بعد از عمل :

عدم تقویت غضروف حین جراحی و همچنین عدم انجام مراقبت های بعد از عمل، اغلب موجب افتادگی نوک بینی می شود.

 

برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل :

برآمدگی می تواند به دلیل تشکیل پینه اتفاق بیفتد. البته وجود استخوان اضافی نیز علتی برای برآمدگی است که برای رفع آن باید با پزشک مشورت کرد.

 

ورم بعد از عمل بینی :

التهاب و ورم صورت بعد از عمل بینی به خصوص اطراف بینی کاملا طبیعی است. ورم پس از عمل بینی به مرور کمتر شده و سپس کاملا از بین می رود.

 

گرفتگی بینی بعد از عمل :

گرفتگی بینی و تنفس سخت به دلیل ورم بینی بعد از عمل و همچنین پانسمان بینی بعد از عمل اتفاق می افتد که به مرور رفع می شود.

 

چسبندگی بینی بعد از عمل :

چسبندگی دیواره های بینی به دلیل برش های زیاد در حین عمل بینی ایجاد می شود.

 

اسکار بعد از عمل بینی :

اسکار روی بینی حاصل جای برش و بخیه است.

 

انواع بینی و عوارض آن ها :

بینی ها از لحاظ ساختار در دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی قرار می گیرند. هر یک از این بینی ها از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند. به نظر می رسد که عمل بینی استخوانی کمی ساده تر از بینی گوشتی باشد. اما به هر حال هر یک از این جراحی ها ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد. دو مورد از شایع ترین عوارض عمل بینی استخوانی عبارتند از:

 • پارگی پوست بینی حین جراحی به دلیل نازک بودن پوست
 • بازگشت قوز بینی بعد از جراحی بر اثر ضربه یا هر نوع آسیب دیگر

بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم، پره های پهن و غضروف های ضعیف هستند. از شایع ترین عوارض عمل بینی گوشتی افتادگی نوک بینی است. البته امروزه با تقویت غضروف بینی گوشتی در حین جراحی، از ایجاد افتادگی بینی پیشگیری می شود. ناگفته نماند که میزان ورم بعد از عمل بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی بیشتر خواهد بود.

 

عوارض عمل بینی در سن کم :

جراحی زیبایی بینی از جمله جراحی هایی است که می بایست در سنین مناسب انجام شود. عمل بینی در سن کم می تواند نتایج منفی به همراه داشته و حتی موجب خطر برای بیمار باشد. به طور کلی، بهترین زمان عمل بینی وقتی است که بینی به رشد کامل خود دست یافته و تثبیت شده است. از مهمترین عوارض عمل بینی زیر 18 سال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازگشت فرم بینی با افزایش سن به دلیل عدم تثبیت رشد آن
 • عدم تطابق فرم بینی با چهره فرد به دلیل رشد و تغییر فرم چهره در دوران بلوغ
 • همراه داشتن خطرات بیهوشی
 • بالا بودن احتمال بروز عفونت و خونریزی در سنین پایین
 • ایجاد مشکلات پوستی و تنفسی

 

عوارض عمل بینی برای چشم :

گاهی برخی از افراد بعد از عمل بینی ادعا دارند که فاصله بین چشم های آنان بیشتر یا کمتر شده و یا قدرت بینایی آنان افزایش یا کاهش پیدا کرده است. اما باید گفت که این نوع احساسات ممکن است به دلیل تراش یا ترمیم تیغه بینی اتفاق بیفتد. به طور کلی، عمل بینی تاثیری در حالت چشم ها و در قدرت بینایی ندارد.

شایع ترین عارضه چشمی که با عمل بینی امکان بروز آن وجود دارد، ورم اطراف چشم است. ورم چشم بعد از عمل بینی به دلیل نشت خون در مویرگ های اطراف چشم اتفاق می افتد که کاملا موقتی است. بدین ترتیب، هر نوع تیرگی یا ورم زیر چشم بعد از عمل بینی در طی مدت زمان کوتاه از بین می رود.

 

عوارض بیهوشی عمل بینی :

عمل بینی تحت بیهوشی انجام می گیرد که این بیهوشی موجب نگرانی بسیاری از افراد شده است. امروزه با توجه به استاندارد بالای داروهای بیهوشی و مهارت متخصصان بیهوشی خطرات حاصل از بیهوشی به حداقل رسیده است. با این وجود، بهتر آن است که شناختی از عوارض بیهوشی عمل داشت:

 • تداخل داروهای بیهوشی با داروهایی که بیمار از قبل مصرف کرده است
 • حساسیت نسبت به داروهای بیهوشی
 • سرگیجه و سردرد
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی
 • احساس سرما و لرز در بدن
 • هذیان گویی

 

عوارض جبران ناپذیر عمل بینی :

گاهی برخی از عوارض عمل جراحی زیبایی بینی، عوارضی جدی هستند که در دراز مدت از بین نمی روند. البته عوارض عمل بینی طبیعی به مراتب کمتر از عوارض عمل بینی های فانتزی و نیمه فانتزی هستند. نمونه هایی از عوارض عمل بینی در دراز مدت عبارتند از:

 • کوچک شدن بیش از حد بینی
 • تنگ شدن دریچه تنفسی بینی و اختلال در تنفس
 • انحراف در بینی و نامتقارن شدن آن
 • خروپف هنگام خواب
 • عدم رضایت از فرم نهایی بینی

گرچه برخی از این عوارض با جراحی های ترمیمی قابل اصلاح هستند، اما عمل ترمیمی بینی بسیار سخت و پیچیده است. بنابراین برای عدم درگیری با این دسته از عوارض، بهترین راهکار انتخاب جراح و متخصص متبحر و با مهارت است.

ناگفته نماند که عوارض عمل بینی در مردان با عوارض عمل بینی در زنان مشترک است. در هر حال، آقایانی که قصد انجام جراحی زیبایی دارند، بهتر است فرم بینی طبیعی را انتخاب کرده و از انتخاب بینی های عروسکی بپرهیزند.

آخرین ویرایش : 1400/03/23

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


  مشاهده کلینیک زیبایی