سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

کاهش استرس و اضطراب

کاهش استرس و اضطراب

کاهش استرس و اضطراب :

استرس و اضطراب از تجربیات رایج اکثر افراد می باشد. امروز می خواهیم ده راه حل برای تسکین استرس شرح دهیم.

 

1- نگه داری از حیوان خانگی :

داشتن حیوان خانگی می تواند در کاهش استرس و بهبود روحیه شما موثر باشد، تعامل با حیوانات خانگی می تواند به ترشح هورمون اکسی توسین ( هورمون عشق ) کمک کند، ترشح اکسی توسین در بدن شما باعث ایجاد خلق و خوی مثبت شود. 

داشتن حیوان خانگی همچنین می تواند با هدف دادن و فعال نگه داشتن شما استرس را از بین ببرد. دقت داشته باشید که حیوانات خانگی نیاز به نظافت، رعایت بهداشت، آموزش در خصوص نحوه نگهداری، تغذیه و... می باشد، در صورتی که توانایی نگه داری از حیوان خانگی را ندارید بهتر است از موارد دیگر استفاده کنید.

 

2- ورزش کردن :

ورزش کردن یکی از بهترین راه ها برای کاهش و از بین بردن استرس می باشد، همچنین ورزش کردن می تواند تاثیرات بسیار خوبی به صورت کلی بر روی زندگیتان داشته باشد.

ممکن است متناقض به نظر برسد اما کاهش استرس جسمی با ورزش می تواند به کاهش استرس روحی شما کمک و آن را کاهش دهد، هنگامی که به صورت منظم ورزش کنید می توانید فواید بیشمار آن را در زندگیتان ببینید، افرادی که به صورت منظم ورزش می کنند کمتر از کسانی که ورزش نمی کنند دچار استرس می شوند.

 

ورزش در طولانی مدت هورمون های استرس بدن شما مانند کورتیزول را کاهش می دهد، همچنین به آزاد شدن اندورفین کمک می کند که مواد شیمیایی می باشد که به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند و یک مسکن طبیعی می باشد.

ورزش همچنین به بهبود کیفیت خواب شما کمک می کند، هنگامی که به طور منظم ورزش کنید اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند که موجب بهبود خلق و خوی شما می شود.

سعی کنید یک ورزش که به آن علاقه دارید مثل رقص، پیاده روی، یوگا و... انتخاب کنید. همچنین می توانید با کلیک بر ده تمرین ورزشی روزانه ، تمرینات ورزشی را ببینید.

 

3- روشن کردن شمع :

روشن کردن یک شمع معطر می تواند به کاهش استرس در شما کمک کند، برخی از رایحه ها بسیار تسکین دهنده هستند مثل رایحه اسطوخودوس، گل رز، ترنج، بابونه رومی، چوب صندل، شکوفه نارنج، گل شمعدانی و...

استفاده از رایحه برای کاهش استرس آروماتراپی نامیده می شود، چندین مطالعه نشان می دهد که رایحه درمانی می تواند استرس را کاهش دهد.

 

4- مصرف کافئین را کاهش دهید :

کافئین محرکی می باشد که در نوشیدنی هایی مثل قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های انرژی زا معمولا یافت می شود، دوز های بالا می تواند استرس را افزایش دهد، افراد مختلف آستانه تحمل کافئین مختلفی دارند، اگر مشاهده کردید که مصرف کافئین شما را عصبی یا مضطرب می کند مصرف آن را کاهش دهید.

اگر چه بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مصرف قهوه در حد متوسط می تواند سالم باشد، اما برای همه مناسب نیست، روزانه کمتر از پنج فنجان در نظر گرفته شود.

 

5- آن را بنویس :

یکی از راه های کاهش استرس نوشتن است، هر چیزی که شما از آن سپاسگذار هستید را بنویسید، هر چیزی که آن را دارید مثل توانایی نفس کشیدن، راه رفتن، داشتن دوستان و... و برای داشتن آن ها قدر دانی و تشکر بنویسید. مثلا خدایا شکرت که میتونم راه برم و...

قدر دانی می تواند با تمرکز افکار شما بر موارد مثبت به کاهش استرس کمک کند.

 

6- آدامس جویدن :

آدامس جویدن یک روش سریع و آسان برای کاهش استرس می باشد، یک مطالعه نشان داد که افرادی که آدامس میجوند استرس کمتری دارند، یکی از توضیحات احتمالی این است که آدامس باعث ایجاد امواج مغزی مشابه افراد آرام است دیگر اینکه آدامس باعث جریان خون در مغز شما می شود، علاوه بر این اخیرا یک مطالعه نشان داد که هنگام جویدن آدامس استرس کاهش پیدا میکند.

 

7- نه گفتن را بیاموزید :

همه عوامل استرس زا تحت کنترل شما نیستند اما برخی از آن ها هستند، بخش هایی از زندگیتان را که میتوانید تغییر دهید و باعث کاهش استرس شما می شوند را تغییر دهید، یکی از راه های انجام آن این است که نه بگویید، گزینش داشتن در مورد چیز هایی که به عهده میگیرید می تواند به کاهش استرس کمک کند.

 

8 - به تعویق نیندازید :

یکی دیگر از روش های کنترل استرس این است که کار هایتان را به تعویق نیندازید و در زمان مناسب خود انجام دهید، تعویق انداختن کارها باعث جمع شدن آن ها می شود و باعث افزایش استرس در شما می شود.

 

9- در آغوش گرفتن :

نوازش، بوسیدن، در آغوش گرفتن، رابطه جنسی می توانند به کاهش استرس کمک کنند.

 

10- گوش دادن به موسیقی آرام بخش :

گوش دادن به موسیقی می تواند تاثیر آرام بخشی بر روی شما داشته باشد، موسیقی آرام می تواند با کمک به کاهش فشار خون و ضربان قلب و همچنین هورمون های استرس آرامش را در شما به وجود بیاورد.

آخرین ویرایش : 1399/12/29

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی