سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

تفاوت لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ

تفاوت لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ

تفاوت لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ :

دندان ها همواره عاملی بسیار مهم و موثر در زیبایی چهره ی یک فرد به حساب می آیند. دندان های زیبا سفید مرتب و بی نقص یک لبخندی زیبا را به وجود می آورند. علاوه بر آن دندان ها به شکل مستقیم بر روی اعتماد به نفس فرد نیز تاثیر می گذارد. افراد بسیاری هستند که از این نعمت زیبایی محروم می باشند و به همین علت در پی روش هایی برای اصلاح شکل ظاهری دندان هایشان می باشند. خوشبخانه در حال حاضر علم دندانپزشکی به قدری پیشرفت داشته است ک قادر است با به کار گیری تکنیک هایی کلیه عیوب دندان ها را برطرف کند. لمینت، کامپوزیت و بلیچینگ هر سه روش هایی نوین در دندانپزشکی هستند که هر یک به نوبه ی خود قادر به اصلاح طرح لبخند هستند. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص تفاوت لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ توضیحاتی را ارائه دهیم :

 

لمینت دندان چیست :

لمینت سرامیکی در واقع یک پوسته نازک سرامیکی به قطر 5 الی 6 میلی متر می باشد و با کمک باندهای خاصی روی دندانی که تراشیده شده است، چسبانده می شود. از آنجایی که لمینت های سرامیکی بسیار سفید و براق هستند ظاهری بسیار زیبا به دندان ها می دهند.

 

مزایای لمینت دندان :

 • ظاهری بسیار زیبا و طبیعی به دندان ها می دهد.
 • لکه دار نشده و دچار تغییر رنگ هم نمی شود.
 • در مقایسه با کامپوزیت از دوام و استحکام بالاتری برخوردار است.
 • معمولا درمان تنها در 2 جلسه انجام می شود.

 

معایب لمینت دندان :

 • در صورت ترک خوردن و آسیب دیدن لمینت ها باید تعویض صورت گیرد.
 • در این روش مینای دندان ها تراش داده می شود.
 • کسانی که دندان های بسیار پوسیده دارند و یا دندانی را سال ها پیش پر کرده اند، نمی‌توانند از این روش درمانی استفاده نمایند.
 • این روش درمانی در مقایسه با کامپوزیت و بلیچینگ گران قیمت تر است.

 

کامپوزیت دندان چیست :

کامپوزیت در واقع یک روکش است که از ماده ای به اسم رزین ساخته شده است. مواد کامپوزیت توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی بر روی کل سطح جلوی دندان قرار داده می شود  تا زشتی ها . کلیه عیوب دندان ها پوشانده شود و در نهایت یک لبخند زیبا و درخشان حاصل شود. همانند لمینت سرامیکی از روکش های کامپوزیت دندان نیز می توان در بهبود بسیاری از مشکلات دندان ها استفاده کرد.

 

مزایای کامپوزیت دندان :

 • در یک جلسه قابل انجام است.
 • از لمینت ارزان قیمت تر است.
 • در صورت آسیب دیدن، کامپوزیت به راحتی قابل ترمیم و یا تعویض می باشد.

 

معایب کامپوزیت دندان :

 • با توجه به آنکه کامپوزیت از جنس رزین است، در صورت استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی دچار لکه می شود.
 • طول عمر کامپوزیت دندان از لمینت دندان، کمتر می باشد.
 • به علت آنکه در طی مراحل کامپوزیت دندان، دندان ها تراشیده نمی شوند ، ممکن است نتیجه ی نهایی کامپوزیت کمی برجسته باشد.

 

بلیچینگ دندان چیست :

بلیچینگ برای برطرف کردن تیرگی دندان ها و سفید کردن آن ها به کار برده می شود. برای سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ از مواد شیمیایی استفاده می شود. این مواد که پراکسید هیدروژن نام دارند سبب می شوند که رنگ دندان تغییر باید. در واقع این مواد به داخل ساختار مینای دندان نفوذ کرده و سبب اکسید رنگ دانه های رسوب کرده در دندان ها می شود. با گذشت زمان این مواد اکسید کننده به درون عاج دندان در لایه زیرین مینا نیز نفوذ کرده و سبب می شوند که رنگ آن روشن تر شود.

 

مزایای بلیچینگ دندان :

 • بلیچینگ روشی آسان و سریع برای سفید کردن دندان ها است.
 • در این روش نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد.

 

معایب بلیچینگ دندان :

 • به علت استفاده از مواد شیمیایی در این روش ممکن است برای دندان ها حساسیت ایجاد شود.
 • از طول عمر بالایی برخوردار نیست و احتیاج به مراقبت های بسیار دارد.

 

لمینیت بهتره یا کامپوزیت یا بلیچینگ :

لمینت یا کامپوزیت و یا بلیچینگ؟ کدام یک بهتر است؟ این سوالی است که شاید ذهن بسیاری از افراد مراجعه کننده به مطب های دندانپزشکی را به خود مشغول کرده باشد. همانگونه که در قسمت توضیحات هر یک از این روش ها گفتیم بلیچینگ دندان لمینت و کامپوزیت هر سه روش های مختلفی هستند که برای سفید کردن دندان ها به کار می روند. اصلی ترین تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ در فرایند و مراحل انجام آن است.

 

برای انتخاب هر یک از این روش ها باید در ابتدا کلیه مزایا و معایب هرکدام از روش ها به دقت بررسی شود تا بعدا هیچگونه پشیمانی از بابت صرف زمان وهزینه در فرد ایجاد نشود. در واقع آگاهی و اطلاع کامل در خصوص تفاوت های بین این سه روش می تواند به تعیین بهترین گزینه کمک نماید.

 

اما به صورت کلی لمینت و کامپوزیت دندان به علت ماندگاری و طول عمر بیشتر، رنگ طبیعی که به دندان ها می بخشند، اصلاح بد شکلی و سایر مشکلات دندان ها روش بهتری نسبت به بلیچینگ محسوب می شوند. از آنجایی که دندانپزشک تجربه بیشتری در این امر دارد و هر بیمار می تواند به روش مختلفی نیاز داشته باشد، برای اطمینان بیشتر در مورد انتخاب روش درمانی بهتر است از نظر دندانپزشک نیز مطلع شد.

  آخرین ویرایش : 1399/12/29

  لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


   مشاهده کلینیک زیبایی