سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

نحوه جراحی دندان عقل

نحوه جراحی دندان عقل

نحوه جراحی دندان عقل :

در دوران زندگی دندان ها طی مراحل مختلفی به رشد خود ادامه می دهند و آخرین دندانی که این روند رشد را تکمیل می نماید دندان عقل است. دندان عقل به این علت به این اسم، نام گذاری شده است که سن رویشی آن در بازه های 17 الی 25 سالگی می باشد و برای هر فردی متغیر است. نکته ی قابل توجه آنکه در دهان به شکل کلی 4 عدد دندان عقل رشد می کند که 2 عدد این دندان ها در فک بالا و 2 عدد در فک پایین می باشند.

 

 دندان عقل به طور معمول در چهار وضعیت می تواند قرار داشته باشد: روییده، نیمه نهفته، نهفته یا ممکن است اصلا وجود نداشته باشد. برای رویش دندان عقل فک الزاما باید فضای خالی در دهان وجود داشته باشد و اگر دندان عقل این فضا را نداشته باشد به صورت نیمه نهفته و یا نهفته باقی می ماند و راهی برای بیرون آمدن پیدا نمی کند.

 

تصویر دندان عقل نهفته را در زیر ببینید :

 

مراحل جراحی دندان عقل :

 

معاینه :

در مرحله اول باید دندانپزشک دندان را معاینه کند تا ضرورت کشیدن دندان عقل را تشخیص دهد. در این مرحله عکسبرداری از دندان عقل صورت می گیرد و دندانپزشک به وسیله ی عکس می‌تواند ناحیه اطراف دندان عقل را به خوبی ببیند و نوع عمل کشیدن دندان عقل را تعیین کند. اگر جراحی دندان عقل نهفته ضرورت داشته باشد، می توانید در خصوص هزینه جراحی دندان عقل نهفته با دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

بی حسی :

پس از معاینه جلسه ای برای انجام این عمل در نظر گرفته می شود. قبل از هر اقدامی دنداپزشک اقدام به تزریق داروی بی حسی می نماید.

 

کشیدن دندان عقل :

عمل کشیدن دندان عقل به سطح دشواری بیرون کشیدن دندان بستگی دارد. کشیدن دندان عقل بالا نسبت به فک پایین معمولاً راحت ‌تر است.

 

جراحی دندان عقل :

اگر دندانپزشک در روز معاینه تشخیص دهد که باید جراحی صورت گیرد پس از تزریق بی حسی این کار انجام می شود به این شکل که کلیه بافت و استخوان قرار گرفته روی دندان عقل با بهره ‌گیری از تجهیزات تخصصی و پیشرفته جراحی برداشته می‌شود.

 

از وسایل مخصوص کشیدن دندان برای شل و لق کردن دندان و جدا کردن آن از بافت پیوندی حفره دندانی استفاده می‌شودپس از آن که دندان به حد کافی شل شد، جراح آن را با انبر مخصوص که اصطلاحا به آن فورسپس می گویند خارج می‌کند.

این عمل هیچ دردی ندارد و بیمار فقط قدری فشار و لرزش حس می‌کند  ممکن است جراح برای این که بتواند دندان را خارج کند، آن را بشکند. شنیدن صدای ترک خوردن طبیعی است. دندانپزشک برای بسته شدن بافت آن را بخیه می‌زند تا سریعتر جوش بخورد و التیام بیابد. بیمار موظف است تمامی دستورات و توصیه‌های جراح را به دقت رعایت کند.

 

هزینه جراحی دندان عقل :

هزینه جراحی و کشیدن دندان عقل بسته به عوامل مختلف کاملا متفاوت است. هر دندانپزشکی دستمزد خاص خود را دارد. به طور کلی هزینه کشیدن دندان عقل تعرفه مشخص و ثابتی نداشته و فاکتور ها و عوامل متعدد و گوناگونی در آن دخیل می باشند. به عنوان مثال اگر دندان عقل بیرون آمده باشد یعنی رشد کامل آن صورت گرفته باشد، پس خارج کردن دندان عقل نیازی به جراحی ندارد و به صورت کشیدن معمولی صورت می پذیرد که طبیعتا هزینه ی کمتری خواهد داشت.

آخرین ویرایش : 1399/12/29

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی