سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

پروتز دندان چیست

پروتز دندان چیست

پروتز دندان چیست :

هنگامی که دندان به هر دلیلی از بین می رود ، جای خالی آن همیشه مشخص است و این موضوع سبب می شود تاثیری منفی بر زیبایی لبخند بگذارد. با توجه به پیشرفت چشمگیر علم دندانپزشکی روش های متفاوتی جهت پرکردن جای خالی دندان یا جایگزین دندان به وجود آمده است. یکی از مهمترین روش های جایگزین دندان های از دست رفته، پروتز دندان یا همان دندان مصنوعی می باشد. پروتز دندان دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه قصد داریم به آن بپردازیم:

 

انواع پروتز دندان :

  • پروتز ثابت
  • پروتز متحرک

 

پروتز ثابت :

  • روکش
  • بریج

 

روکش تک واحدی دندان :

به طور معمول زمانی دندان احتیاج به روکش پیدا می کند که ساختار آن ضعیف شده و دندان احتیاج به حفاظت و حمایت با روکش دارد ، گاهی برای زیباتر کردن دندان ها نیز از روکش استفاده می کنند.

 

بریج دندان :

بریج های دندانی در واقع یکی دیگر از انواع پروتز دندان ثابت  محسوب می شوند که بیشتر به عنوان پروتز ثابت دندان شناخته می شوند.

کسانی از این نوع پروتز دندان استفاده می کنند که یک یا تعداد زیادی از دندان هایشان را از دست داده اند و یک دندان در جلو و یک دندان در عقب این دندان ها دارند که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل (bridge ) بین دندان های پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شود و فرد مجدد توانایی جویدن و خوردن غذا را داشته باشد.

 

پروتز دندان متحرک :

گاهی اوقات برای جایگزینی دندان های از دست رفته نمی توان از پروتز های دندانی ثابت استفاده کرد که در این هنگام  این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند. پروتز متحرک این قابلیت را دارد که به آسانی در درون دهان گذاشته و برداشته شود. سه نوع پروتز متحرک وجود دارد:   

 

پروتز دندانی پارسیل :

پروتزهای کرم کبالت نوع دیگر پروتز دندان پارسیل هستند که به عنوان دندان تکه ای شناخته می شوند.  انواع گوناگون پروتز دندان پارسیل عبارتند از:

 

پروتزهای پارسیل تمام آکریل ( فلیپر ) : که به عنوان یک درمان موقتی در خیلی از موارد مورد استفاده واقع می شوند.  

 

پروتزهای کرم کبالت : که به عنوان درمان بی دندانی ها با انتهای آزاد (کسانی که در عقب دهان دندانی جهت پایه برای پروتز ثابت ندارند ) یا کسانی که نمی خواهند از پروتز دندان ثابت استفاده کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پروتز دندان اوردنچر :

اوردنچرنوعی درمان پروتز دندانی متحرک می باشد که نسبت به پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک بوده و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است .پروتز دندان اوردنچر دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند.

 

پروتز دندان ژله ای :

پروتز دندان ژله ای به نسبت سایر روش ها انعطاف پذیرتر است. پس از معاینه دندان ها و با توجه به وضعیت آن ها و استخوان های فک بیمار، این احتمال وجود دارد که دندانپزشک دندان مصنوعی ژله ای را تجویز نماید. فرق دندان مصنوعی ژله ای با دندان مصنوعی ثابت و سایر مدل ها در شکننده نبودن، حساسیت زا نبودن، و راحتی در استفاده آن می باشد. پروتز دندان مصنوعی ثابت به لثه ها می چسبد و نیازی به چسب یا اتصالات مخصوص برای ثابت ماندن ندارد.

 

میزان ماندگاری پروتز دندان :

در ابتدا ممکن است عادت نمودن به پروتز دندان مدتی زمان ببرد. ممکن است پروتز دندان به دلیل التهاب بافتی داخل دهان در جای مناسبش ثابت نشود و شما را اذیت کند که در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه نمایید ودر صورت لزوم پروتز دندان تنظیم شود .

برای طولانی شدن مدت دوام پروتز دندان ، رعایت بهداشت دهان الزامی می باشد ، حتی در صورت نگهداری تمیز و خوب از پروتز دندانی دوام آن در طول حیات فرد است .

 

پروتز دندان قیمت :

هزینه پروتز دندان تا حد زیادی به دندانپزشک معالج بستگی دارد. به صورت کلی هزینه ی پروتز براساس دو فاکتور محاسبه می شود که عبارت اند از: ارزش مواد مصرفی و دستمزد خود دندانپزشک. در پروتز های دندانی افزون بر این دو مورد، دستمزد لابراتوار سازنده نیز به هزینه های تمام شده اضافه می نماید. اگر می خواهید در خصوص هزینه پروتز دندان اطلاعات دقیق تری داشته باشید حتما باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا برآورد هزینه به شکل دقیقی انجام شود.

آخرین ویرایش : 1399/12/29

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی