سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

بستن دیاستم دندانی

بستن دیاستم دندانی

بستن دیاستم دندان :

امروز قرار است در مورد بستن دیاستم دندان یا همان بستن فاصله بین دندان ها توضیح دهیم.

 

 

دیاستم چیست :

معمولا کسانی که دندان های جلویی آن ها دارای فاصله هایی می باشد از عدم زیبایی لبخند خود رنج می برند و برای مرتب کردن دندان های جلویی خود که در ظاهرشان بسیار تاثیر گذاشته است به دندانپزشکان مراجعه می کنند.

دیاستم اصطلاح تخصصی دندانپزشکی می باشد که این اصلاح در بستن فاصله بین دندان ها مورد استفاه قرار می گیرد. فاصله دندانی معمولا با روش های متفاوتی اصلاح می گردد.

ولی افراد همواره به دنبال سریع ترین روش برای حل این مشکل هستند. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص روش های رایج و متداولی که جهت بستن فاصله ی ایجاد شده بین دندان ها استفاده می شود صحبت کنیم :

 

انواع روش های بستن دیاستم دندانی :

  • بستن دیاستم با ارتودنسی
  • بستن دیاستم با کامپوزیت
  • بستن دیاستم با باندهای ارتودنسی

 

بستن دیاستم با ارتودنسی :

درمان با ارتودنسی جزو یکی از قدیمی‌ ترین روش‌های درمانی جهت بستن فاصله بین دندان ها محسوب می شود. در ارتودنسی به دندان ها فشاری وارد می شود که این فشار سبب حرکت کردن دندان ها به طرف یکدیگر شده و در نهایت باعث بسته شدن دیاستم خواد شد.

 یکی از معایب این روش درمانی آن است که دارای طول درمان به نسبت طولانی می باشد و این در حالیست که روش های دیگری وجود دارند که نسبتا سریع تر انجام می شوند.

 

نکته ی قابل توجه آنکه دندانپزشکان تخصص لازم برای درمان ناهنجاری دیاستم را ندارند و به همین علت در همچین شرایطی باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

متخصص ارتودنسی با تجربه و مهارت لازم خود می‌تواند شدت فاصله بین دندان‌ها را ارزیابی کند، نیاز به درمان را تعیین کند و در صورت لزوم نوع درمان مناسب با شرایط بیمار را تشخیص دهد.

متخصصین ارتودنسی پزشکانی هستند که دوره ویژه درمان مشکلات دندانی به ویژه فاصله دندانی را گذرانده و مجوز تخصص کسب می‌کنند.

بستن دیاستم دندان برای کودکان که دارای فاصله ی بین دندانی هستند ضروری نمی باشد زیرا این احتمال وجود خواهد داشت که پس از درامدن دندان های دائمی فاصله ی بین دندان های ها ی آن ها برطرف شود.

 

بستن دیاستم با کش :

باندهای ارتودنسی یا کش در واقع ارزان ‌ترین روش درمانی می باشند که می‌توان برای دندان‌هایی که فاصله زیادی بینشان وجود دارد استفاده کرد.

باندهای ارتودنسی نوارهای لاستیکی کوچک و بسیار ارزانی می باشند که هر فردی می‌تواند  خودش به تنهایی بدون نیاز به دندانپزشک روی دندان‌های خود قرار دهد.

این تجهیزات را باید شب قبل از خواب، روی دو دندانی که باید به هم نزدیک شوند قرار داد و تا صبح با آن‌ها خوابید.

این روش یک درمان سریع محسوب می شود اما دارای معایبی نیز می باشد

. باندهای ارتودنسی باید مرتب و منظم استفاده شوند تا تاثیر داشته باشند. از آن‌جایی که استفاده از باندهای ارتودنسی موجب حرکت دندان‌ها می‌شوند ممکن است با درد توام باشند.

یکی دیگر از معایب این درمان این است که هنگامی که دندان‌ها شروع به حرکت می‌کنند ممکن است ترتیب دندان‌های دیگر بهم خورده و مشکلات جدید نامرتبی دندان‌ها ایجاد شود.

 

بستن دیاستم دندان با کامپوزیت باندینگ :

اگر برای بستن فاصله جزئی دندان خود به دنبال یک درمان زیبایی هستید، باندینگ دندانی گزینه بسیار مناسب و ایده آلی می باشد.

در روش باندینگ، دندانپزشک مقداری رزین همرنگ دندان بیمار را در داخل هر دو دندان‌ها قرار داده و فاصله بین دندان‌ها را پر می‌کند.

نکته ی قابل توجه آنکه  اگر فاصله بین دندان‌ها زیاد باشد و یا مشکلات عدم تراز دندان‌ها هم وجود داشته باشد مسلما این روش انتخاب خوبی نخواهد بود.

به خاطر داشته باشید که حتی نوع بسیار محکم رزین نیز ممکن است آسیب ببیند، برخی مواقع ساییده شده یا لب پر شود و نیاز به تعمیر داشته باشد.

آخرین ویرایش : 1399/12/29

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی