سایت بانوان زیبا

نظرات و تجربه های زیبایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، منو سایت بانوان زیبا

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست :

بلیچینگ دندان درمانی است که در آن زردی و به طور کلی بد رنگی دندان ها بر طرف شده و دندان ها کاملا سفید و زیبا می شوند.

ماده ی اصلی که جهت سفید کردن دندان ها در روش بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد، پراکسید هیدروژن است که سبب اکسید شدن رنگدانه های رسوب شده مابین هرم های مینایی شده و آن ها را به طور کامل از بین می برد.

با گذشت زمان و به مرور این ماده به بخش های پایینی و زیرین مینا در عاج نفوذ پیدا می نماید و سبب روشن کردن رنگ آن می شود.

 

بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود :

  • بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی
  • بلیچینگ دندان در خانه

 

بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی چگونه انجام می شود :

این روش از بلیچینگ در مطب دندانپزشک انجام می شود. در این روش یک سری مواد شیمیایی مخصوص با غلظت بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به این صورت انجام می شود که در ابتدای کار دندانپزشک دندان های شما را به یک محلول اسیدی آغشته می نماید. سپس یک ماده ی اکسید کننده به سطح دندان ها، دقیقا روی مینا می زند. پس از آغشته کردن مینای دندان به مواد اکسیدکننده، دندان ها باید در معرض نور شدید یا لیزر قرار گرفته شوند.

 

به علت استفاده از لیزر این روش به اسم بلیچینگ دندان با لیزر هم شناخته شده و معروف است. استفاده از این روش جهت سفید کردن دندان ها مدت زمانی بین 3 الی 4 جلسه طول خواهد کشید و هر جلسه هم حدودا 30 الی 60 دقیقه زمان لازم دارد.

مواد شیمیایی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است سبب ایجاد حساسیت و درد دندان و لثه شوند و به همین علت دندانپزشک باید تجربه و تخصص کافی برای انجام کار را داشته باشد.

 

بلیچینگ دندان در خانه :

این روش از بلیچینگ در خانه، زیر نظر دندانپزشک و توسط خود فرد انجام می شود. ماده ای که در این روش از بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد با ماده ای که در مطب مورد استفاده قرار می گیرد کاملا متفاوت است. در این روش دندانپزشک در ابتدا از کلیه ی دندان های فرد قالبی تهیه می نماید و در لابراتور به وسیله ی قالب تهیه شده، تری پلاستیکی (نایت گارد) ساخته می شود. سپس ژل بلیچینگ درون قالب نایت گارد ریخته شده و در نهایت بر روی دندان ها قرار داده می شود.

 

مدت زمانی که این قالب باید روی دندان ها قرار گیرد دو هفته و هر روز بین 1 الی 5 ساعت است که البته این زمان کاملا متغیر و متفاوت بوده و بستگی به وضعیت و شرایط دندان های فرد دارد. این روش ارزان قیمت تر از روش بلیچینگ دندان در مطب است.

 

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد :

دوام و ماندگاری بلیچینگ دندان وابسته به رعایت بهداشت دهان و دندان و برنامه غذایی فرد دارد. اگر فردی از غذاها و نوشیدنی هایی استفاده نماید که حاوی مقادیر زیادی رنگدانه هستند مانند قهوه، چای، نوشابه و... ماندگاری بلیچینگ به میزان زیادی کاهش پیدا می نماید. پس بهتر است استفاده از این مواد به حداقل خود برسد. به صورت کلی پس از گذشت 3 سال از میزان سفیدی دندان ها کم شده که در این صورت نیاز است مجددا بلیچینگ دندان انجام شود.

 

بلیچینگ دندان قیمت :

قیمت بلیچینگ دندان چقدر است یا هزینه بلیچینگ دندان چقدر است :

 

قیمت بلیچینگ دندان وابسته به عوامل مختلفی می باشد. به عنوان مثال اگر دندان ها دارای پوسیدگی و جرم باشند ابتدا باید ترمیم شوند و سپس بلیچینگ انجام شود که این موضوع سبب افزایش هزینه ها می شود. عامل دیگری که در قیمت بلیچینگ دندان موثر است، نوع انجام بلیچینگ (بلیچینگ در خانه و مطب) است که همانطور که گفتیم بلیچینگ در خانه ارزانتر از بلیچینگ در مطب است اما طول دوره ی درمان آن بیشتر است. تخصص و تجربه ی دندانپزشک هم عامل مهم دیگریست که می تواند در قیمت بلیچینگ دندان کاملا موثر باشد.

 

مزایای بلیچینگ دندان :

  • در بلیچینگ دندان مینای دندان آسیب نمی بیند و نیازی به تراشیدن ندارد.
  • بلیچینگ دندان برای سفید شدن دندان ها ساده ترین روش درمانی می باشد.

 

عوارض بلیچینگ دندان :

  • طول عمر بلیچینگ دندان زیاد نمی باشد که در بالا توضیح دادیم.
  • در این روش از مواد شیمیایی استفاده می شود که ممکن است سبب ایجاد التهاب و حساسیت در لثه و دندان ها شود.

آخرین ویرایش : 1399/12/29

لطفا جهت ثبت نظر وارد سایت شوید


    مشاهده کلینیک زیبایی