سوال کاربر
  • سوال کاربر
  • 1400/09/03
  • 1 پاسخ

آیا لیزر موهای زائد برای بارداری ضرر دارد؟

پاسخ سایت

پاسخ سایت


در پاسخ به این سوال که :

آیا لیزر موهای زائد برای بارداری ضرر دارد؟

می توان گفت که به دلیل نبود مطالعات و پژوهش های کافی در این باره به چند دلیل توصیه می­شود که از انجام آن در دوران بارداری خودداری کنید. با این که لیزر موهای زائد در اکثر مواقع بی خطر است و اشعه ی لیزر مشکلی در بافت هدف خود بوجود نمی­آورد اما این دلایل باعث تاکید پزشکان برای انجام ندادن آن در این دوران است :

 

تغییرات در هورمون های بدن در هنگام بارداری :

همه ما کم و بیش آگاه هستیم که در دوران بارداری تغییرات هورمونی و افزایش و کاهش میزان آن ها به اوج خود می­رسد. این تغییرات موجب افزایش تحریک رشد مو های زائد می­شوند و حتی باعث باز شدن فولیکول های خفته ی مو در زیر پوست شده و موهای زائد را در سطح پوست افزایش می­دهند. با توجه به این تغییرات اثرات لیزر کاهش یافته و در نتیجه تعداد جلسات لازم برای رفع زوائد افزایش می­یابد.

 

حساسیت بالای پوست در دوران بارداری :

همانطور که اشاره شد با توجه به تغییرات زیاد بدن و ثابت نبودن تغییرات، پوست نیز نسبت به دوران قبل از آن بسیار حساس تر است و با توجه به این مورد که لیزر در مواقع معمولی هم باعث قرمزی و در برخی موارد خارش پوست می­شود این عوارض در این بارداری شدت بیشتری می­یابند و ممکن است آزار دهنده باشند.

 

درد و حرارت ناشی از لیزر :

لیزر در بعضی از افراد باعث درد هم زمان در هنگام انجام آن می­شود و همانطور که جنین در بدن مادر انواع احساسات را تجربه می­کند به توصیه برخی پزشکان بهتر است برای جلوگیری از انتقال درد به جنین از انجام آن بپرهیزیم. همین طور به دلیل مکانیسم اثر لیزر و نفوذ آن به عمق چند میلی متر پوست باید احتمال جذب اشعه توسط بافت های اطراف آن را جدی گرفت.

 

تیرگی پوست در بارداری :

با توجه به تغییرات ناشی از بارداری افزایش ملانین و رنگدانه های پوست در مادران باردار باعث می­شود که اثر لیزر کاهش یافته و موهای زائد اشعه ی کمتری را جذب کنند که در این مورد هم باعث زیادتر شدن تعداد جلسات خواهد شد.

 

در دوران بارداری از چه روشی برای رفع موهای زائد استفاده کنیم :

با توجه به موارد بالا اکثر پزشکان متخصص توصیه می­کنند که در این دوران انجام لیزر را متوقف کرده و انجام آن را به بعد از بارداری موکول کنیم. رفع موهای زائد بوسیله تیغ و ژیلت بهترین روش توصیه شده برای این کار است و روش های دیگری مثل استفاده از کرم موبر و اپیلاسیون با موم و شمع هم با توجه به ترکیبات موجود در آن ها و احتمال اثرات منفی قابل انجام نیستند.

شما هم می توانید سوال خود را مطرح کنید


رفتن به صفحه پرسش سوال...
مشاهده متخصص زیبایی